Laureaci Olimpiady Historii Polski otrzymali indeksy na polskie uniwersytety W Warszawie odbył się III etap III Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi 2018/19. Na egzamin przyjechała 19-osobowa grupa uczniów szkół polonijnych. Nagrodą dla laureatów jest indeks na jeden z polskich uniwersytetów państwowych. Wyniki zostały ogłoszone podczas Gali Finałowej, która odbyła się 4 lipca w Belwederze z udziałem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W ciągu dwóch dni uczestnicy Olimpiady zdawali egzamin pisemny oraz ustny w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Historycznego w Warszawie. W komisji zasiedli członkowie Komitetu Głównego Olimpiady składającego się z profesorów państwowych uczelni wyższych oraz przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracja. Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej (od 15 do 17 roku życia), zamieszkałej i uczącej się na terenie Ukrainy i Białorusi. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski, rozwijanie zainteresowań oraz tworzenie warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu historii Polski. Nagrodą główną III Olimpiady Historii Polski są indeksy na polskie uniwersytety państwowe. W tej edycji do wyboru są indeksy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Lubelskiego im. Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W czwartek, 4 lipca w Belwederze podczas uroczystej Gali Finałowej zostały ogłoszone wyniki III Olimpiady Historii Polski, w tym roku Komitet wyłonił sześcioro laureatów oraz przyznał specjalne wyróżnienie dla finalistki z Białorusi. Uczestnicy otrzymali dyplomy z rąk Roberta Czyżewskiego, prezesa Fundacji Wolność i Demokracja oraz nagrody od małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agaty Kornhauser-Dudy. Indeksy wręczył laureatom prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Krzysztof Mikulski. Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz przekazał również nagrody nauczycielom przygotowującym uczniów do Olimpiady. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy obecni kontynuowali spotkanie na tarasie Belwederu, gdzie była możliwość bezpośrednich rozmów oraz zdjęć z Pierwszą Damą oraz pozostałymi Gośćmi. Grupa młodzieży przyjechała do Polski z nauczycielami historii, którzy w trakcie egzaminów uczestniczyli w doszkalających warsztatach metodycznych. Po egzaminach i intensywnym programie w Warszawie, grupa udała się na wycieczkę historyczną po Polsce, co było dodatkową nagrodą dla uczestników III etapu Olimpiady i ich nauczycieli. Olimpiada jest realizowana dzięki projektowi Fundacji WiD «Polskie Echa – wspieranie nauki historii Polski na Świecie» współfinansowanego przez Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2018 i 2019. Anna ŚMIGIELSKA, Sekretarz Olimpiady Historii Polski 2018/2019 Źródło: wid.org.pl Foto: prezydent.pl