Uroczystości w Sidorowie W położonej w obwodzie tarnopolskim wsi Sidorów w dniu 22 listopada Nadzbruczańskie Towarzystwo Polskiej Kultury i Języka razem z Polsko-Ukraińskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwem imienia Adama Mickiewicza w Czortkowie obchodziły Święto Niepodległości Polski. Do dziś w Sidorowie pozostało wiele śladów polskiej historii. W 1640 r. Hetman Koronny, Wojewoda Czernihowski Marcin Kalinowski wybudował tutaj zamek. A w 1730 r. już wnuk Kalinowskiego, też Marcin Kalinowski, starosta Kamieńca Podolskiego, wybudował kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W owym to kościele została odprawiona Msza Święta, podczas której poświecono ikonę Marii Panny i rozpoczęły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski. Cudowna ikona Marii Panny po wojnie została wywieziona do Polski. W 1991 r. kopia obrazu została przywieziona z polskiego miasta Warty Bolesławieckie do kościoła sidorowskiego i zamieszczona w głównym ołtarzu. Kościół pozostawał otwarty i ikonę skradziono. W lecie bieżącego roku Prezes Nadzbruczańskiego Towarzystwa Polskiej Kultury i Języka razem z grupą dzieci został zaproszony przez gminę Oborniki Śląskie do Polski. W czasie pobytu w Polsce grupa specjalnie zwiedziła Wartę Bolesławiecką, żeby odnaleźć obraz. Odnaleziony obraz został sfotografowany. Zdjęcie oddano następnie malarzowi Tarasowi Kołodzejowi z Czortkowa, który na jego podstawie wykonał kopię ikony. Niedzielną Mszę Świętą celebrowali ks. Michał Bagiński, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Husiatynie oraz ksiądz Jewhen Tuczapski z grecko-katolickiej parafii w Sidorowie. Uczestniczyli w niej nauczyciele i uczniowie sobotniej szkoły języka polskiego przy Polsko-Ukraińskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwie imienia Adama Mickiewicza w Czortkowie. Kontynuacja uroczystości odbywała się w Sidorowskim Domu Kultury. Po odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy rozpoczął się konkurs poezji polskiej oraz rysunków dziecięcych. Olga Kulbabska i Natalia Newińska uczące języka polskiego w sobotniej szkole działającej przy Nadzbruczańskim Towarzystwie Polskiej Kultury i Języka przedstawiły obecnym członkinie jury – nauczycielki sobotniej szkoły języka polskiego w Czortkowie – panie Annę Wołkową i Ulianę Nawłokę, a także zaprosiły uczniów z Husiatyna i Chorostkowa do udziału w konkursie. Zaszczytne pierwsze miejsce w grupie wiekowej II–III klasa otrzymały Ilona Werbowiecka (Husiatyn) – poezja, Julia Krywecka (Chorostków) – poezja, Maria Bojko (Husiatyn) – rysunek. A w grupie I klasy – Katarzyna Kindelewicz (Husiatyn) – poezja, Oksana Susła (Chorostków) – poezja, Natalia Demkiw (Chorostków) – rysunek. Drugie miejsca w grupie wiekowej II-III klasa zdobyły: Julia Sukacz (Husiatyn), Janina Krywecka (Chorostków). W grupie uczniów I klasy – Irena Kulbabska (Husiatyn), Anastazja Bihus (Chorostków). Na zakończenie odbył się konkurs poezji śpiewanej, podczas którego uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Jan PIEJKO, Prezes Nadzbruczańskiego Towarzystwa Polskiej Kultury i Języka Maria PUSTELNIK, Prezes Polsko-Ukraińskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa imienia Adama Mickiewicza w Czortkowie