Wspólne święto W polskich organizacjach Łuckiego Okręgu Konsularnego obchodzono Dzień Niepodległości Polski. W trakcie uroczystości opowiadano o polskiej drodze ku niepodległości oraz wykonywano polskie patriotyczne wiersze i piosenki. Polsko-Ukraińskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo imienia Adama Mickiewicza w Czortkowie oraz Nadzbruczańskie Towarzystwo Kultury i Języka Polskiego w Husiatynie zorganizowały wspólne obchody Święta Niepodległości Polski. Uroczystości miały miejsce 11 listopada Czortkowie. Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Jego uczestnicy składali sobie nawzajem życzenia, ale również dyskutowali o stosunkach ukraińsko-polskich. Uczniowie Szkoły Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu 12 listopada zaprezentowali część artystyczną i prezentację multimedialną przygotowaną pod kierunkiem Bożeny Dąbrowskiej, nauczycielki języka polskiego skierowanej do Kowla przez OR PEG. Na uroczystość przybyła delegacja z Chełma – członkowie Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia z prezesem Stanisławem Senkowskim. Goście podarowali szkole książki i pomoce naukowe. Święto Niepodległości obchodziła również Polska społeczność Lubieszowa. Członkowie lokalnego oddziału Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu przypomnieli sobie wydarzenia historyczne, które do prowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, rozmawiali również o współczesnych tradycjach obchodów tego święta, recytowali wiersze polskie go poety Czesława Janczarskiego po chodzącego z Wołynia. Polskie Towarzystwo Kulturalno Oświatowe Obwodu Tarnopolskiego zorganizowało obchody Święta Niepodległości Polski w Ukraińskim Domu Kultury «Peremoha» w Tarnopolu. Na scenie wystąpili członkowie Towarzystwa i uczniowie Szkoły Języka Polskie go, którzy recytowali poezję i prezentowali utwory muzyczne. W wykonaniu chóru PTKO OT zabrzmiały m.in. «Rota», «Orzeł Biały» i «Płynie Wisła». Artem Kozyra (skrzypce) wraz z Oksaną Kozyrą (fortepian) przedstawili utwory Henryka Wieniawskiego oraz Fryderyka Chopina. Polskie pieśni można było usłyszeć tak że w interpretacji Natalii Izotowej oraz uczennic Szkoły Języka Polskiego. Muzyka klasyczna zabrzmiała w wykonaniu kwintetu «Квінта войс». Uroczysta akademia i koncert pieśni patriotycznych zostały zorganizowane również w Towarzystwie Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta w Równem. Montaż słowno-muzyczny wykonała młodzież z Polskiej Szkoły, działającej przy TKP pod opieką pani Elżbiety Piotrowskiej, nauczycielki języka polskiego, skierowanej przez ORPEG do pracy w Równem. W programie uroczystości wzięli udział recytator Mikołaj Krawcow, zespół wokalno-instrumentalny «Przyjaźń» (kierownik Michał Nazarenko), zespół artystyczny «Wesoły Wieczór» (Switłana Gemberg) oraz zespół młodzieżowy «Faustyna» (Andżelika Fedorowa). Tekst powstał na podstawie relacji przekazanych przez Marię Pustelnyk, Jana Piejka, Bożenę Dąbrowską, Tamarę Uriadową, Halinę Witiak, Żannę Kryżaniwską i Władysława Bagińskiego Na foto: uroczystości w Tarnopolu i Równym