W Warszawie parada z okazji ukraińskiego Święta Niepodległości Niech żyje Polska, sława Ukrainie – takie okrzyki wznosili Ukraińcy podczas niedzielnej parady w Warszawie z okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości. Maszerujący deklarowali wsparcie dla Ukrainy i wdzięczność dla Polaków za okazywaną im pomoc. «Parada wyszywanek» (wielu uczestników było ubranych w tradycyjne ukraińskie haftowane koszule) wyruszyła po południu z pl. Zamkowego i dotarła pod pomnik ukraińskiego poety narodowego Tarasa Szewczenki. Organizatorami marszu były: Euromajdan Warszawa i Fundacja Otwarty Dialog. Ponad tysiąc uczestników pochodu wielokrotnie skandowało «dziękujemy» i «niech żyje Polska». Liczni mieszkańcy Warszawy pozdrawiali maszerujących Ukraińców. Pochód się zatrzymał przed ambasadą Ukrainy w Warszawie, gdzie uczczono minutą ciszy tych, którzy stracili życie na kijowskim Majdanie. Odmówiono też modlitwę. Marsz zakończył się pod pomnikiem Tarasa Szewczenki, gdzie złożono kwiaty i odczytano jego wiersze. Od godzin popołudniowych w Nowym Forcie na Żoliborzu odbywały koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, pokazy filmów dokumentalnych, wernisaż wystawy «God Save Ukraine», a także panele dyskusyjne i spotkania zorganizowane przez Związek Ukraińców w Polsce i Stowarzyszenie «Nasz Wybór». Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy trwały w Warszawie od soboty, kiedy odbył się m.in. przejazd rowerzystów z flagami Ukrainy i piknik ze specjałami ukraińskiej kuchni. Elementem obchodów było też podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki na żółto-niebiesko. Życzenia w 23. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy złożyli w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk. Komorowski potępił przy tym rosyjską agresję, a Tusk zaznaczył, że nie ma wolnej Europy bez niepodległej Ukrainy. rp.pl / PAP