Object structure

Title:

[Kobiety w strojach regionalnych] [Dokument ikonograficzny]

Date issued/created:

[1917]

Description:

Fotografia przedstawia dwie kobiety w strojach regionalnych: czarnej bufiastej bluzce i długiej, czarnej spódnicy. Kobiety pozują na tle bujnej zieleni. Według właściciela zdjęcia pierwsza z lewej to siostra jego ojca Emanuela - Franciszka. Kobiety pochodzą z rodzin chłopskich z Kokoszyc. Ubrane są w tradycyjny strój niedzielny, w który ubierały się ówczesne panny w okolicznych wioskach gminy Pszów, pow. rybnickiego, woj. katowickiego. Była to długa, najczęściej czarna, spódnica z nieozdobionym fartuchem – jeżeli bez fartucha, to na spódnicy (po lewej stronie) umieszczano 6 białych guzików dla ozdoby. Noszono też kamizelki z wcięciem lub bez wcięcia w pasie, zapinane od przodu w środku na guziki ozdobne z haftkami lub bez w różnym układzie. Strój ten był powszechny w użyciu do 1939 r. ; 1917 r., Kokoszyce ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

etnografia ; kultura materialna ; kultura społeczna ; kobieta ; odzież ; strój regionalny ; strój śląski ; Kokoszyce (Wodzisław Śląski, Polska)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

IAiE PAN, no. call 127-5

Source:

IAiE PAN, nr inw. 127-5

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: