Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Portret dr Juliusza Rogera] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Portret dr Juliusza Rogera] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1865]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia mężczyznę w okrągłych okularach w drucianej oprawie z wypielęgnowanym wąsem i bródką. Mężczyzna ubrany jest w ciemną marynarkę i białą koszulę z muszką. Według właściciela zdjęcia jest to fotokopia z oryginału z 1865 roku portretu dr Juliusza Rogera – lekarza nadwornego księcia raciborskiego w Rudach k. Rybnika. Dr J. Roger przybył do Rudy w 1845 r. jako lekarz nadworny księcia do zwalczania epidemii cholery. Oprócz medycyny zajmował się etymologią i śląskim folklorem. Zebrał i op. 545 śląskich pieśni ludowych w j. polskim i wydał je p.t. „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku z muzyką" w 1863 r. nakł. Wyd. H. Skutch/ Schletter/ we Wrocławiu. W historii Śląska dr J. Roger należy do największych zbieraczy i folklorystów na Śląsku. Oryginał portretu znajduje się w prywatnych zbiorach. Jest to jedyny z zachowanych portretów Rogera ; 1865 r., Rudy k. Rybnika ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:6889

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 127-15

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji