Object structure

Title:

[Zgromadzenie kobiet i dziewcząt] [Dokument ikonograficzny]

Date issued/created:

[1935]

Description:

Fotografia przedstawia liczną grupę kobiet i dziewcząt pozujących do zdjęcia z medalikami/ medalionami (?) zawieszonymi na szyjach. Część w ciemnych odświętnych strojach regionalnych i a część w białych sukienkach. Wśród osób uwiecznionych na zdjęciu jest też kilku księży. Na środku widać sztandar górujący nad zebrana grupą ludzi. Zdjęcie wykonano w plenerze na łące, na tle lasu. Według właściciela zdjęcia pochodzi ono z 1935 roku i przedstawia zrzeszenie maryjne panien i kobiet wiejskich parafii NMP w Pszowie, do którego należały w/w ze wszystkich okolicznych wsi należących do parafii pszowskiej. Miejscowości te to: Krzyżkowice, Zawada, Lubomia, Kokoszyce. Przynależność do takiego zrzeszenia była obowiązkiem każdej panny i mężatki. W latach powojennych zrzeszenie to stopniowo wygasało ; 1935 r., Pszów ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

etnografia ; kultura materialna ; kultura społeczna ; kultura duchowa ; kobieta ; dziewczynka ; organizacje społeczne ; stowarzyszenia religijne ; religijność ludowa ; zwyczaje ludowe ; więzi społeczne ; Pszów, pow. Wodzisław Śląski-region (Polska)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

IAiE PAN, no. call 127-21

Source:

IAiE PAN, nr inw. 127-21

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: