Object structure

Title:

[Mężczyźni kopiący rów przez pole] [Dokument ikonograficzny]

Creator:

[Bogdanowicz, Mikołaj]

Date issued/created:

[ok. 1914-1918]

Description:

Fotografia przedstawia grupę mężczyzn (jeńców wojskowych?) w grubych, długich, ciemnych paltach i czapkach pracujących przy kopaniu rowu. Na pierwszym planie widać dwóch mężczyzn dźwigających nosidło. Jeden z nich przepasany jest w pasie grubym sznurem. Po prawej stronie stoi postawny mężczyzna w rozpiętym płaszczu wojskowym, spod którego widać mundur. Za nimi w tle stoją czterej pozostali mężczyźni z narzędziami w dłoniach. W tle widać rozległe pole i zachodzące za lasem słońce ; Według właściciela zdjęcia jego autorem był jego ojciec, inżynier budowy dróg i mostów (specjalizacja w dawnej C.K. Austrii), Mikołaj Bogdanowicz. W okresie pierwszej wojny światowej, jako mieszkaniec Galicji, był powołany do armii austriackiej. W armii tej był dowódcą trzech kampanii saperów, z których jedna była kampanią żydowską. Terenem jego działania był Wołyń i częściowo Podole, gdzie w czasie wielomiesięcznego „zatrzymania” się frontu budował rowy strzeleckie, drogi, mosty itp. ; okres I wojny światowej, okolice Równego (Wołyń, obecnie Ukraina) ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Subject and Keywords:

wojna światowa I (1914-1918) ; Armia Austro-Węgier ; etnografia ; kultura materialna ; kultura społeczna ; kopanie rowu ; praca ; wojsko ; relacje społeczne ; odzież ; mundur ; Równe, Wołyń-region (Ukraina)

Resource type:

Obraz

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Source:

IAiE PAN, nr inw. 233A-23

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
×

Citation

Citation style: