Obiekt

Tytuł: Święto Vachchada Dada pasterzy kachchi rabari (Dokument ikonograficzny)

Twórca:

Demski, Dagnosław

Data wydania/powstania:

[1992]

Typ zasobu:

Obraz

Miejsce wydania:

Bhujodi ; Kutch District ; Gudżarat

Opis:

Fotografia (skan ze slajdu). Zdjęcie przedstawia ołtarz świątyni ku czci Vachchada dada przed złożeniem ofiary z kozła. Na ołtarzu widać fragmenty wizerunków bóstwa przedstawianego pod postacią jeźdźca na koniu. Przed ołtarzem pali sie ogień, leża metalowe miski na ofiarę, oraz metalowy łańcuch używany podczas tańców transowych. Siedzący starszy mężczyzna w czerwonym turbanie to medium (bhopa) odpowiedzialny za rytuał. Zdjęcie zrobione zostało podczas święta Vachchada Dada, które w Bhujodi odbywa się nocą. Uczestnicy zbierają się wokół kapliczki leżącej na peryferiach wsi - mężczyźni siedzą na płycie kapliczki, śpiewają i grają na bębnach, wpadając w trans tańczą, a kobiety siedzą na ziemi dookoła. Rytuał trwa całą noc - od zmierzchu do świtu. Ceremonia odbywa się w miesiącu (Maghser Sud, pierwszy poniedziałek)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

image/jpeg

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:43461

Źródło:

cz.1, pudełko 8, 0015

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji