Obiekt

Święto Mommai Mata, kachchi rabari (Dokument ikonograficzny)
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: Święto Mommai Mata, kachchi rabari (Dokument ikonograficzny)

Twórca:

Demski, Dagnosław

Data wydania/powstania:

[1994]

Typ zasobu:

Obraz

Miejsce wydania:

Lodai ; Kutch District ; Gudżarat

Opis:

Fotografia (skan ze slajdu). Zdjęcie przedstawia uczestników nocnych rytuałów podczas dorocznego święta w Lodai. Organizowane jest przez kachchi rabari, ale również biorą w nim udział dheberiya rabari. Wewnątrz małej świątyni znajduje się wizerunek bogini, z lewej strony widać płaskorzeźby przedstawiające inne bóstwa pomalowane na czerwono. Na ścianie świątyni wielbłąd namalowany ochrą na czerwono oraz kilka tkanin, które wiesza sie nad wejściem (torana). Na pierwszym planie widać mężczyznę w białym turbanie (dheberiya), a w głębi inny - w czarnofioletowym turbanie oraz dwie młode kobiety w czerwono-pomarańczowych szalach (kachchi). Zdjęcie zrobione zostało podczas święta Mommai Mata, które odbywa się nocą w pobliżu miejscowości Lodai. Uczestnicy zbierają się wokół kapliczki leżącej na peryferiach wsi - mężczyźni siedzą na płycie kapliczki, śpiewają i grają na bębnach, wpadając w trans tańczą, a kobiety siedzą na ziemi dookoła. Rytuał trwa całą noc - od zmierzchu do świtu. Ceremonia odbywa się w miesiącu Chaitra Sud 7

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

image/jpeg

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:43544

Źródło:

cz.1, pudełko 9, 0016

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2020-10-02

Data dodania obiektu:

2014-04-23

Liczba wyświetleń treści obiektu:

1

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://rcin.org.pl/publication/60049

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji