Obiekt

Tytuł: [Wielodzietna rodzina przed domem] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1910]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia małżeństwo z siedmiorgiem dzieci w różnym wieku. Pozują oni do zdjęcia przed pobielonym domem. Nad oknami domu splatają się gałęzie trzech drzew stojących przed budynkiem. Matka i ojciec rodziny siedzą na krzesłach, a wokół nich stoi pięć dziewcząt i jeden chłopiec. Najmłodsze dziecko, w wieku niemowlęcym, kobieta trzyma na kolanach. Dwie najstarsze dziewczyny mają od kilkunastu do 20 lat. Następna w kolejności dziewczynka ma około 13-14 lat, a dwie młodsze około 8 lat i 5 lat. Chłopiec stojący między najstarszymi siostrami wygląda na około 10 lat. Dwie najstarsze panny mają starannie ułożone, bujne włosy i ubrane są z białe, haftowane bluzki ze stójkami i długie, eleganckie spódnice z paskiem, co podkreśla ich szczupłe talie. Średnia córka ma na sobie elegancką sukienkę z białym, koronkowym kołnierzem, w ręce trzyma kwiatek. Najmłodsze dziewczynki również ubrane są bardzo schludnie w ładne, ciemne sukienki z białymi kołnierzami. Chłopiec ma na sobie ciemne ubranko. Matka rodziny ubrana jest ciemną, długą suknię ze stójką ze wstążkowymi aplikacjami na staniku i dole spódnicy. Ojciec rodziny nosi ciemną kurtkę i spodnie ; Według relacji właścicielki zdjęcia przedstawia ono rodzinę jego matki bez dwóch starszych braci, którzy w tym czasie byli już w wojsku i bez dwójki dzieci, które zmarły w wieku 5-6 lat. Jego matka stoi na zdjęciu pierwsza z prawej strony. Babcia siedzi na krześle i ma wtedy 40 lat, zaś dziadek siedzący obok niej 46 lat. Wszystkie dzieci stojące wokół nich doczekały dorosłości prócz najmłodszego (na fotografii siedzi na kolanach matki), który zmarł w wieku 25 lat ; Na odwrocie zdjęcia znajduje się inskrypcja: Rodzina (…), Żakowice Nowe koło Koluszek ; Na marginesie wypisane są imiona obecnych na zdjęciu, część jest nieczytelna z powodu zniszczonego rogu kartki: [nieczytelne], Ludzia (?), Gienka, Irena, Kazia, Babka, Dziadek, Stefania, Mietek, Pies ; 1910 rok, wieś Żakowice Nowe k. Koluszek ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:45879

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 235-2

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty