Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Pożegnanie zmarłego] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Pożegnanie zmarłego] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Uchańska, Maria]

Data wydania/powstania:

[1938]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia zwłoki młodego mężczyzny w otwartej trumnie wystawionej przed dużym budynkiem oraz grupę ludzi zebranych przy niej. Na pierwszym planie widać młodą kobietę klęczącą przy trumnie i wpatrzoną w zmarłego oraz kilkuletnią dziewczynkę w płaszczyku i berecie. Za nimi, po lewej stronie stoi kobieta ubrana na czarno i w czarnej chustce na głowie. Wokół niej widać grupę kobiet i mężczyzn w odświętnej odzieży ; Według właścicielki zdjęcia zostało ono wykonane w październiku 1938 roku i przedstawia pogrzeb jego ojca, który był wiejskim kowalem ze wsi Wólka Tanewska w gminie Ulanów, woj. tarnobrzeskie. Obok trumny w żałobie stoi jego matka, a widoczne na zdjęciu dziecko, to jego 4-letnia siostra. Obok trumny klęczy siostra ojca, pierwszy z lewej to brat matki, a dalej brat ojca, siostra, sąsiad, bratowa i najbliższa rodzina ; Zdjęcie zostało wykonane przed prosektorium szpitala w Tarnobrzegu przez fotografkę Marię Uchańską ; Darczyni zdjęcia opisała również okoliczności wypadku, w wyniku którego zginął tragicznie jej ojciec. W pierwszą niedzielę października w Parafii Ulanów odbywały się zwyczajowo uroczystości kościelne Matki Boskiej Różańcowej, połączone z odpustem i zabawą. Tak też było w 1938 roku. Nieopodal zabudowań rodziny właścicielki zdjęcia zorganizowano zabawę taneczną na wolnym powietrzu. Kilku z uczestników tej zabawy wszczęło bójkę, przenosząc się na ich podwórko. Jej ojciec poprosił ich o opuszczenie podwórka. Wówczas jeden z uczestników bójki chwycił kloc dębowego drzewa i uderzył ojca w głowę, powodując kilkakrotnie złamanie czaszki i utratę przytomności. Rannego zawieziono do najbliższego szpitala w Tarnobrzegu, gdzie w kilka godzin po przyjęciu zmarł nie odzyskawszy przytomności. Matka darczyni została wdową z dwojgiem małych dzieci: ona miała wówczas 2 lata, a jego siostra 4. Nie mając możliwości sprowadzenia ciała męża na cmentarz do swojej parafii w Ulanowie, kobieta zmuszona była pochować go na cmentarzu w Tarnobrzegu. W rok później wybuchła wojna, jazda do odległego Tarnobrzegu nie była możliwa i tak po kilku latach wojny ślad po mogile przepadł ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52711

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 258-1

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji