Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Kobieta i mężczyzna] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1915]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia młodą ładną ciemnowłosą kobietę oraz młodego mężczyznę w mundurze, czapce wojskowej na głowie i wysokich, skórzanych butach. Kobieta ubrana jest w ciemny żakiet w kratę i jasną długą spódnicę w paski wykończoną falbaną z ciemną lamówką. Na szyi ma białe korale a w dłoni ściska chusteczkę. Mężczyzna sto przy przy wysokim stoliku na którym stoi smukły wazon z kwitnącą wierzbą tzw. „baziami”. O stolik oparta jest laska ; Według właścicielki zdjęcia przedstawia ona Paulinę i Feliksa (...) po tym, jak w kościele w Mełgiewie wzięli ślub. Parę łączyła wielka miłość ale małżeństwo trwało niedługo. Paulina urodziła kolejno trzech synów w 1920, 1923 i 1927 r.. W ostatnim połogu zmarła na tyfus a niedługo po niej dwaj najstarsi synowie. Ojciec został sam z najmłodszym synem – Janem, który już po II wojnie światowej odbywał służbę wojskową w Marynarce Wojennej ; Zdjęcie zostało zrobione w domu Pauliny i Feliksa przez fotografia - portrecistę ; 9 kwietnia 1915 ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52784

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 268-5

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty