Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.

Tytuł: [Portret małżeństwa] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1926-1929]

Typ zasobu:

Fotografia

Opis:

Fotografia przedstawia młodą kobietę z gładko zaczesanymi włosami i starszego mężczyznę z bujnymi bokobrodami i wąsami. Kobieta ubrana jest w czarną bluzkę ze stójką spiętą ozdobną broszką. Mężczyzna ma na sobie biała koszulę, ciemną fular i czarną marynarkę ; Na odwrocie zdjęcia znajduje się inskrypcja: „Augustyn [i] Matylda Klawikowscy. Portret babci i dziadka. Portret ten został wykonany na podstawie zdjęcia, które zaginęło. Zdjęcie to zostało wykonane w roku 1926-29 (było małego formatu). Babcia ur. się w roku 1886. Była drugą żoną dziadka, była około 20 lat młodsza od dziadka. W pierwszym małżeństwie dziadek miał 3 synów i 4 córki (Jan, Juliusz, Augustyn, Marta, Helena, Rozalia, Augusta). Po śmierci pierwszej żony, dziadek ożenił się z Matyldą, czyli moją babcią w roku 1907. Mieli dziewięcioro dzieci: Bernard, Anna, Paweł, Klemens, Zofia, Elżbieta, Albert, Klara, Jadwiga. Dziadek pracował w kamieniarstwie. Posiadał trochę ziemi, którą uprawiał. Mieszkał w domku w Charwatyni, który był otoczony lasem, w woj. Gdańskim, dawnym powiecie Morskim. Do dnia dzisiejszego stoi ten dom, mieszka w nim obecnie ciocia Zofia. Portret ten, a dokładniej mówiąc zdjęcie, ma długą historię. Mama moja mieszkała do roku 1958 w Charwatyni. Portret ten wisiał na ścianie, gdzie panowała wilgoć. Moja mama zdecydowała się sama pomalować powstałe braki na wskutek wilgoci. Portret ten zrobił jakiś pan, który chodził po wsiach i wykonywał portrety, nie wiem dokładnie w którym roku to było, w każdym razie zdjęcie zostało wykonane w latach 26/29. Podobiznę dziadka mamy zachowaną w całej rodzinie tylko na tym portrecie i wisi on w naszym mieszkaniu na honorowym miejscu” ; 1926-29, Charwatynia ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52816

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 272-26, 272-26a, 272-26aa

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2015-03-23

Data dodania obiektu:

2015-03-23

Liczba wyświetleń treści obiektu:

6

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://rcin.org.pl/publication/64216

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH