Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Kiszenie kapusty] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Kiszenie kapusty] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1916]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia kilkanaście osób: kobiet i mężczyzn siedzących i stojących przy dużym stole i zajętych krojeniem kapusty. Na ziemi przed stołem stoją dwa wielkie kotły z których jeden wypełniony jest poszatkowaną kapustą a do drugiego zbierane są odpadki. W tle widać drewnianą ścianę, być może przepierzenie. Część osób szatkuje, jedna z kobiet ściera na tarce marchewkę a część się przygląda. Za rzędem ludzi zajętych pracą stoi dziesięcioosobowa grupa. Wśród nich po prawej stronie zdjęcia stoi wysoki mężczyzna z siwą brodą, ubrany w elegancki czarny płaszcz, białą koszulę z krawatem i melonik. Pozostali ubrani są w roboczą odzież (panie) i w mundury (panowie). Ubiór części kobiet (czepki, białe fartuchy) zdaje się wskazywać na to, iż są to pielęgniarki. Obecność żołnierzy sugeruje, iż jest to szpital wojskowy, może sanatorium ; Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono kiszenie kapusty w Sarbinowie w roku 1916. Nazwiska osób ani żadne bliższe szczegóły nie są jej znane ; 1916 rok, Sarbinowo ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52868

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 278-2

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty