Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Orkiestra przed kościołem] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Orkiestra przed kościołem] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1916]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia kilkudziesięcioosobową orkiestrę z instrumentami (są to trąbki i trąby wszelkiego rodzaju oraz talerze perkusyjne z trianglem [triangle]) pozujący do zdjęcia przed portalem murowanego budynku, na którym widnieje napis: Dzietrzniki 1916 rok. Orkiestra jest męska, jej uczestnicy są w różnym wieku: od kilkuletnich chłopców po dojrzałych mężczyzn. Wszyscy ubrani są bardzo podobnie: czarne kurtki i spodnie, białe koszule, wysokie buty i czapki z dużym denkiem i sztywnym daszkiem. W pierwszym rzędzie na ziemi siedzą czterej chłopcy a pośrodku drugiego ksiądz i mężczyzna w wysokiej futrzanej czapie ; Na odwrocie zdjęcia znajduje się inskrypcja: „Zdjęcie wykonane przy kościele parafialnym w Dzietrznikach woj. sieradzkie. Przedstawia pierwszą zawiązującą się orkiestrę. W środku ks. (...), pierwszy przy księdzu z prawej strony jeden z organizatorów orkiestry, żyjący do dziś dnia w wieku lat 88 [w 1983] – Wawrzyn (...) zam. w Pątnowie gm. Pątnów woj. sieradzkie. (autor zdjęcia nieznany)” ; 1916 rok, Dzietrzniki, woj. sieradzkie. ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:53063

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 305-1, 305-1a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty