Object

Title: Dynamics of pathomorphological changes in the brain of rats after clinical death

Publisher:

Zakład im. Ossolińskich - Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk

Place of publishing:

Wrocław ; Warszawa ; Kraków

Abstract:

Przeprowadzono ocenę obrazu patomorfologicznego mózgu u szczurów poddanych doświadczalnej śmierci klinicznej trwającej 10-15minut. Okres przeżycia po incydencie niedokrwiennym zawierał się w granicach od 3 godzin do 1roku. Wykazano postępujący charakter zmian rozwijających się w następstwie przebytego incydentu niedokrwiennego, cechujqcych się typową i powtarzalną dyna-miką. Wczesne nieprawidłowości wyrażały się uogólnionymi zmianami zwyrodnieniowymi, na które w dalszym okresie nakładały się ubytki neuronalne zlokalizowane przede wszystkim, choć niewyłącznie, w obszarach wybiórczej wrażliwości na niedokrwienie. W dalszej ewolucji procesu obserwowano narastanie zwyrodnienia neuronów w obszarach nie zajętych we wczesnej fazie procesu, w tym przede wszystkim w strukturach pnia mózgu. W końcowym stadium obserwacji stwierdzono cechy uogólnionego zaniku mózgu, wyrażające się wodogłowiem zewnętrznym i wewnętrznym oraz znacznym zcieńczeniem kory mózgu. W znacznej części przypadków towarzyszyło temu uszkodzenie istoty białej prowadzące do jej rozpadu. Wysunięto hipotezę , opartą na wcześniejszym spostrzeżeniu, że postępujqcy proces encefalopatyczny, kończący się uogólnionym zanikiem mózgu i rozpadem jego istoty białej, może mieć charakter procesu autoimmunologicznego, związanego z pojawianiem się we krwi przeciwciał przeciw neuronalnych i przeciw mielinowych.

Relation:

Neuropatologia Polska

Volume:

28

Issue:

3-4

Start page:

169

End page:

179

Detailed Resource Type:

Artykuł

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

oai:rcin.org.pl:68601

Language:

eng

Rights:

Creative Commons Attribution BY 4.0 license

Terms of use:

Copyright-protected material. [CC BY 4.0] May be used within the scope specified in Creative Commons Attribution BY 4.0 license, full text available at: ; -

Digitizing institution:

Mossakowski Medical Research Center PAS

Original in:

Library of the Mossakowski Medical Research Center PAS

Projects co-financed by:

Operational Program Digital Poland, 2014-2020, Measure 2.3: Digital accessibility and usefulness of public sector information; funds from the European Regional Development Fund and national co-financing from the state budget.

Object collections:

Last modified:

Apr 22, 2020

In our library since:

Feb 18, 2019

Number of object content hits:

25

All available object's versions:

https://rcin.org.pl/publication/89750

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Objects

Similar
×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information