«Wiosna Chopinowska» w Łucku 3–5 maja w Łuckiej Szkole Muzycznej nr 1 im. Fryderyka Chopina odbył się I Międzynarodowy Konkurs Pianistów «Wiosna Chopinowska». Swoje umiejętności zademonstrowało 89 młodych muzyków z Ukrainy, Polski i Białorusi. Konkurs Pianistów w Łucku po raz pierwszy zorganizowano w 2010 r. Był to wówczas jeden licznych konkursów, w których uczestniczyli uczniowie szkół muzycznych z obwodu wołyńskiego. Z roku na rok liczba uczestników powiększała się, a jednocześnie coraz wyższy stawał się poziom konkursu. W tym roku po raz pierwszy miał on status międzynarodowego. Wśród 89 muzyków, którzy zgłosili swój udział w «Wiośnie Chopinowskiej», byli młodzi pianiści prawie ze wszystkich obwodów Ukrainy, jak również muzycy z Mińska (Białoruś), Sanoka i Lublina (Polska). Jury było również międzynarodowe: zasłużony artysta Ukrainy, prof. Jurij Kot z Kijowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego, narodowy artysta Białorusi, prof. Igor Ołownikow z Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, pianistka, założycielka i prezes «György Ferenczy Foundation» Izabela Darska Havasi (Węgry), prof. Lidia Krych oraz prof. Oksana Rapita z Katedry Fortepianu Specjalnego Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, prof. Andrzej Tatarski z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Imprezę otworzył występ orkiestry symfonicznej Łuckiej Szkoły Muzycznej nr 1 (kierownik artystyczny Wołodymyr Myłogorodzki, solista Makar Wojnarowski) oraz jurorów Jurija Kota i Igora Ołownikowa. Podczas koncertu uczniowie zagrali utwory Fryderyka Chopina, a Jurij Kot i Igor Ołownikow zaprezentowali własne kompozycje. Po koncercie dr Janina Tatarska z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu wygłosiła wykład na temat «Wokół polskiej muzyki fortepianowej z ХІХ i ХХ wieku», a jej małżonek, prof. Andrzej Tatarski, jako ilustrację do wykładu zaprezentował utwory kompozytorów, o których mówiła prelegentka. Następnie prof. Igor Ołownikow poprowadził seminarium i warsztaty na temat «Współczesne tendencje w interpretacji muzyki barokowej na instrumenty klawiszowe». Ten intensywny dzień zamknęły seminarium i warsztaty na temat «Kompleksowe podejście do rozwoju umiejętności pianistycznych», które przeprowadził prof. Jurij Kot. Prof. Andrzej Tatarski, jeden z jurorów konkursu, powiedział, że kilka lat temu w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym «Młodzi Wirtuozi» im. Carla Czernego w Zamościu wzięła udział grupa uczniów z Łuckiej Szkoły Muzycznej nr 1. Młodzi pianiści z Wołynia zajęli wysokie miejsca. W następnym roku wśród laureatów tego konkursu znowu znaleźli się muzycy z Łucka. Podczas konkursu profesor poznał dyrektora Łuckiej Szkoły Muzycznej nr 1 Olgę Czurinę i ta znajomość zaowocowała współpracą. Na konkurs odbywający się w Łucku Andrzej Tatarski przyjechał już po raz trzeci. W poprzednich latach prowadził warsztaty i wykłady, oraz prezentował jako muzyk programy koncertowe. Natomiast jurorem tego konkursu jest po raz pierwszy. Na pytanie, jak się zmienił poziom konkursowiczów, Andrzej Tatarski odpowiedział, że jest jeszcze za wcześnie na taką ocenę. «Usłyszymy jutro» – zaznaczył profesor i dodał: «Ale po tym, jak grał ten młody muzyk podczas inauguracji, mogę powiedzieć, że poziom na pewno jest wyższy». Następnego dnia, czyli w sobotę, jurorzy pracowali od rana do późnego wieczoru, ponieważ każdy uczestnik przedstawiał po trzy kompozycje: jedną z epoki baroku, drugą – utwór Chopina, trzecią – utwór kompozytora kraju, z którego pochodził konkursowicz. Jak zaznaczyli członkowie jury, było im niezwykle trudno wyłonić zwycięzcę, ponieważ młodzi muzycy zademonstrowali bardzo profesjonalny poziom. Wielu z nich niejednokrotnie uczestniczyło już w miejskich, rejonowych i obwodowych rywalizacjach. Olga Czurina, dyrektor szkoły i organizator konkursu, na pytanie, czym tegoroczne zmagania różniły się od poprzednich, powiedziała: «Konkurs odbył się rzeczywiście na poziomie międzynarodowym, ponieważ uczestniczyli w nim muzycy z trzech państw, a w jury zasiedli przedstawiciele czterech krajów. W tegorocznej «Wiośnie Chopinowskiej» wzięło udział 89 muzyków, natomiast w ubiegłym roku było ich tylko 50. Na zeszłorocznym konkursie nie wręczaliśmy ani grand prix, ani wyróżnienia za najlepsze wykonanie utworów Chopina. Przemyśleliśmy to, zdobyliśmy doświadczenie, dołożyliśmy więcej wysiłku. Na tegorocznym konkursie wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku Anna Babiak-Owad wyróżniła czterech wykonawców utworów Chopina, dwoje innych uczestników konkursu otrzymało szczególne nagrody z rąk prezesa «György Ferenczy Foundation» Izabeli Darskiej Havasi. Mamy w tym roku także osobę nagrodzoną nagrodą grand prix». Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby konkursowicze czuli się komfortowo. Każdy muzyk, nauczyciel i rodzic miał możliwość napić się gorącej kawy i poczęstować ciastkiem. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne ciastka z logo imprezy oraz portretem Fryderyka Chopina. Olga Czurina powiedziała także, że każdy konkurs organizowany przez szkołę promuje Łuck, w tym roku również uczestnicy otrzymali upominki oraz broszury «Луцьк від a до Я» (pol. «Łuck od A do Z»). Jurorzy zwiedzili Muzeum Ikony Wołyńskiej, a młodzi muzycy Łucki Zamek. W niedzielę odbyły się także warsztaty dla nauczycieli ze szkół artystycznych na temat «Współczesna edukacja artystyczna. Perspektywy i wyzwania», które poprowadził Bohdan Chowzun, a po nich – koncert galowy, w którym na jednej scenie zagrali jurorzy i laureaci konkursu. Po koncercie odbyła się gala wręczenia nagród. Wszyscy laureaci otrzymali prezenty. Nagrody rzeczowe ufundował również Konsulat Generalny RP w Łucku: aparaty fotograficzne, głośniki przenośne oraz płyty z utworami Chopina. Izabela Darska Havasi zaprosiła uczennicę Lwowskiej Szkoły Muzycznej im. Sołomii Kruszelnyckiej Olgę Ksiondzyk (nauczyciel Natalia Martynowa) na konkurs pianistów do Budapesztu. Najmłodsza uczestniczka konkursu – Anżelika Mychasyk z Kijowa – dostała pluszowego misia jako nagrodę za odwagę. Grand prix konkursu otrzymał Władysław Demczenko z Rówieńskiej Szkoły Muzycznej nr 2 (nauczyciel Tetiana Łazutina). Konkurs został zorganizowany przez Departament Kultury Łuckiej Rady Miejskiej oraz Łucką Szkołę Muzyczną nr 1 im. Fryderyka Chopina, współorganizatorem jest Wydział Kultury, Religii i Narodowości Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej. «Wiosna Chopinowska» odbyła się pod patronatem «György Ferenczy Foundation» (Węgry) należącej do Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich (IFCS), przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku oraz Fundacji Ihora Pałyci «Tylko razem». Tekst i zdjęcia: Anatol OLICH