… oraz w Dubnie 3 kwietnia w kościele Świętego Jana Nepomucena w Dubnie celebrowana była liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczynająca świętowanie Wielkanocy. «Chrystus Zmartwychwstał» – powitał zgromadzonych ks. Grzegorz Oważany po zakończeniu nabożeństwa. «Prawdziwie Zmartwychwstał! » – rozbrzmiało w ścianach dubieńskiego kościoła. W tym dniu proboszcz także poświęcił pokarmy. Tydzień wcześniej parafianie kościoła Świętego Jana Nepomucena w Dubnie obchodzili Niedzielę Palmową, nazywaną w ukraińskiej tradycji katolickiej Wierzbną lub Kwietną. Tradycyjnie przynieśli gałązki wierzby, które proboszcz Grzegorz Oważany poświęcił na początku nabożeństwa. W dalszej części liturgii odczytano Mękę Pańską – specjalną Liturgię Słowa, w której Kościół przypomina nam o ofierze, jaką Jezus Chrystus złożył sam z siebie dla zbawienia człowieka. Niedziela Palmowa u katolików obrządku łacińskiego otwiera Wielki Tydzień, kulminację roku liturgicznego. Podczas niego chrześcijanie obchodzą pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, zdradę Judasza i mękę Pana Jezusa, Jego śmierć i Zmartwychwstanie. Tekst i zdjęcie: Jana KŁYMCZUK