„Harmyder” otworzył sezon teatralny W dniu 25 września 2010 roku w rejonowym Domu Kultury w Łucku aktorzy studium teatralnego „Harmyder” otworzyli swój siódmy sezon teatralny przedstawiając sztukę „W ciemności”. Pierwszy raz ten spektakl można było obejrzeć w piątą rocznicę powstania teatru, zimą 2008 roku w Pałacu Kultury miasta Łuck. Wtedy przygotowania do przedstawienia trwały rok. Tym razem skład studium teatralnego został prawie całkowicie zmieniony, w wyniku czego zaprezentowano widzom udoskonaloną koncepcję sztuki i grę aktorską. Na odnowienie przedstawienia i jego „odświeżenie” poświęcono kilka miesięcy pracy. Akcja sztuki przebiega w prawie zupełnej ciemności, tylko światło latarni czasem pada prosto w oczy widzów. Bohaterowie przedstawienia są ubrani w szare, podarte ubrania, brudni i nieatrakcyjni. Jest to grupa ludzi mieszkających w lesie, gdzie rządzą wieczne ciemności a jedyną pociechą jest legenda o Słońcu. Pewnego razu główny bohater wyrusza na poszukiwanie tej baśniowej jasności i prowadzi tłumy ludzi ku słońcu. Staje się on dla nich bohaterem, prorokiem i królem ponieważ daruje nadzieję i rozpala duszę szarego człowieka. Jednak po drodze natchniony przewodnik gubi się w gąszczu lasu i nie mogąc znaleźć właściwej ścieżki błądzi, tracąc zaufanie towarzyszy, którzy go ostatecznie opuszczają. Finał dzieła jest wieloznaczny. W interpretacji teatru „Harmyder” do opuszczonego poszukiwacza słońca przychodzi postać bajecznej dziewczyny, żeby zabrać go ze sobą. Uwalnia ona słoneczne promienie, wysłane przez słońce z bajki. Można to zinterpretować tak, że główny bohater ginie i trafia do raju. Można też, szukając bardziej uniwersalnych odniesień, dostrzec prawdę o tym, że szary tłum zawsze pozostaje w ciemności, ale być może jest w nim ktoś, kto ma światło w sercu. Jednak to światło również może być zniszczone, podeptane czy po prostu nierozpoznane. „Uważamy, że to przedstawienie godnie otwiera siódmy z kolei sezon teatralny, drugi w Łuckim Rejonowym Domu Kultury” – opowiada kierownik studium teatralnego „Harmyder” Rusłana Porycka. Ponadto, właśnie ta wersja video misterium „W ciemności” wygrała konkurs i uczestniczyła w międzynarodowym festiwalu teatrów amatorskich „Pro-contra”, który zaczął się 30 września w Szczecinie (Polska). Uczestnikami festiwalu są również teatry z Polski, Rosji, Niemiec, Szwecji, Norwegii. Belgii i Czech. „Po ostatnim przedstawieniu w Łucku został zmieniony skład aktorów i sama sztuka, dlatego bardzo ważna jest dla nas opinia widzów przed wystawieniem sztuki za granicą”. Maria Domańska