To spotkanie było ważne Przedstawiciele środowisk polonijnych z całego świata, w tym Polacy z Ukrainy, wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które odbyły się 2 maja na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. 2 maja Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji zasłużonych w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Odznaczeni zostali m.in.: Ireneusz Derek z firmy Plastics Ukraine za zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy oraz Polakom na Wschodzie, biskup Edward Kawa za osiągnięcia w działalności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie oraz Regina Kałuski ze Starej Huty na Bukowinie za zasługi w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowej. «Ten dzień ma istotne znaczenie nie tylko jako święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak bardzo mocno związane z naszą niepodległością, wolnością, ale także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ponad dwudziestu milionów naszych Rodaków, którzy mieszkają, żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie, pozostają z nią w łączności» – podkreślił Andrzej Duda, którego słowa przywołuje portal prezydent.pl. Ukrainę na wydarzeniu w Pałacu Belwederskim reprezentowali także Polacy z Równego, Żytomierza, Iwano-Frankiwska i Lwowa. Po uroczystościach na dziedzińcu Belwederu wzięli udział w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. «Przekazałam prezydentowi podziękowania od mieszkańców Równego, w tym polskiej wspólnoty, za pomoc udzielaną Ukrainie» – mówi Ewa Mańkowska z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu im. Tomasza Padury w Równem. Podkreśla, że bardzo ważna była możliwość spotkania się i wymiany zdań z działaczami polonijnymi z całego świata. Władysław Bagiński, członek zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta, który również uczestniczył w uroczystościach w Belwederze, powiedział, że podczas spotkania z prezydentem RP Elżbieta Korowiecka, prezes FOPnU, w imieniu wszystkich Polaków mieszkających na Ukrainie przekazała Andrzejowi Dudzie podziękowania za wsparcie udzielane przez państwo polskie. Natalia Denysiuk Fot. Sonia Pajgert, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie