Śladami Chopina W dniach 9–14 listopada laureaci konkursu «Życie i twórczość Fryderyka Chopina» mieli okazję zwiedzania Polski. Grupa uczniów i studentów odwiedziła miejsca, związane z życiem i działalnością wybitnego polskiego kompozytora. Kluczowym wydarzeniem pierwszego dnia wycieczki pod nazwą «Śladami Chopina» była wizyta w Żelazowej Woli, gdzie urodził się pianista. Właśnie tam znajduje się oddział muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – muzeum “Dom Urodzenia Fryderyka Chopina”. Uczestnicy konkursu mogli zobaczyć rzeczy należące kiedyś do kompozytora i te miejsca, o których dotąd jedynie mogli opowiadać podczas konkursu. Często można było usłyszeć z ich ust pełne emocji słowa: «O! To o to pytano mnie na konkursie». Czasem odnosiło się wrażenie, że uczestnicy konkursu mogą już sami pracować jako przewodnicy w muzeum. Kolejnego dnia młodzież miała okazję uczestniczenia na placu Piłsudskiego w uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości Polski. Było to wydarzenie szczególnej rangi, gdyż w obchodach 11 Listopada wzięła udział polska elita polityczna na czele z Prezydentem Bronisławem Komorowskim, który złożył wszystkim zebranym przed Grobem Nieznanego Żołnierza życzenia z okazji święta. Wśród gości honorowych była obecna prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. W wygłoszonym po polsku przemówieniu podziękowała za zaproszenie i przypomniała o polskiej «Solidarności», która przyczyniła się do obalenia sowieckiego imperium i pomogła Litwie zdobyć niepodległość. W trzecim dniu pobytu w Polsce wycieczkowicze z Ukrainy zwiedzili warszawskie Stare Miasto. W drodze na Starówkę przewodnik pokazał kościół Świętego Krzyża, w filarach którego wmurowana jest urna z sercem Fryderyka Chopina. Niestety, z powodu braku biletów w kasach nie udało się zobaczyć niedawno otwartego, najnowocześniejszego w Europie muzeum kompozytora. W następnych dniach uczestnicy wyjazdu odwiedzili Łazienki Królewskie, a także Muzeum Narodowe oraz Zamek Królewski, które znajdują się w samym centrum Warszawy i są symbolami polskiej państwowości. Jednym z punktów wyjazdu był skansen wsi polskiej w Radomiu, gdzie znalazły swe miejsce eksponaty przywiezione z całej Polski. W programie wycieczki znalazł się też czas na obejrzenie fabularnego filmu Chopin. Pragnienie miłości oraz na zrelaksowanie się i integrację na dyskotece. Wyjazd zorganizowało Wielkopolskie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Obszarów Wiejskich, a sponsorował Senat RP. Oksana Cymbaluk