W Łucku została otwarta wystawa ikon Młodzi ukraińscy i polscy ikonopisarze przedstawili swoje prace, które powstały podczas dwóch plenerów. Otwarcie wystawy odbyło się 30 listopada b.r. w Łuckiej Galerii Sztuki. Na wystawie w Galerii Sztuki wyeksponowano 75 ikon. Prace powstały podczas II Międzynarodowego Pleneru Ikonopisów na Wołyniu „Wędrujący Święci” we wsi Zamłynie (rejon lubomelski w obwodzie wołyńskim, Ukraina) i IV Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy (województwo małopolskie, Polska). Dyrektor Galerii Sztuki Wołodymyr Marczuk powiedział, że od strony ukraińskiej w plenerach uczestniczyli przeważnie studenci albo absolwenci Katedry Sztuki Sakralnej na Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. „Tu prawie nie ma jakiejś zawodowej przewagi. Ikony zostały napisane przez ludzi młodych, którzy są przedstawicielami różnych konfesji religijnych. Na wystawie są eksponowane bardziej kanoniczne i klasyczne ikony. Są także ikony wykonane w interpretacji autorskiej” – powiedział Wołodymyr Marczuk. Do Łucka wystawa została przywieziona ze Lwowa. Podczas Świąt Bożego Narodzenia prace ikonopisarzy zostaną pokazane w Warszawie. W wyniku obu plenerów powstał także katalog, w którym zebrano i dokładnie opisano wszystkie ikony. Otwarcie wystawy rozpoczęła wspólna modlitwa „Ojcze Nasz”. Oprócz duchowieństwa różnych konfesji w imprezie uczestniczyli malarze, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Łucku, mieszkańcy miasta, którzy interesują się sztuką sakralną. Przeor klasztoru Św. Wasylija Wielkiego w Łucku Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi ks. Terentij zaznaczył, że na wystawie oprócz ikon kanonicznych można zobaczyć także dzieła sztuki, które też mają prawo do istnienia. Według ks. Terentija, aby pisać ikonę, trzeba przede wszystkim dostać błogosławieństwo od księdza i pracować w oparciu o pewne kanony. Powiedział także, że: „Są to prace utalentowanych malarzy. Za pomocą prawie każdego swojego utworu, artysta demonstruje swoją wiarę”. Oksana Cymbaluk