O Wołyniu w okresie międzywojennym rozmawiano podczas okrągłych stołów W ramach obchodów 125-lecia Henryka Józewskiego w Łucku zorganizowano spotkania naukowców, nauczycieli oraz studentów, w trakcie których rozmawiano o szkolnictwie oraz o życiu gospodarczym i politycznym na Wołyniu w okresie międzywojennym. 10 października w Wołyńskim Instytucie Pedagogicznych Studiów Podyplomowych odbył się okrągły stół «Szkolnictwo na Wołyniu w okresie międzywojennym». Do uczestników zwrócili się rektor WIPSP dr Petro Ołeszko oraz Konsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku Marek Zapór. Dyplomata podkreślił konieczność cyklicznych spotkań polsko-ukraińskich w celu omówienia wspólnych dla Ukrainy i Polski kart historii, wypełnionych pojednaniem i współpracą, a nie wrogością. Przekazał również bibliotece WIPSP nowe egzemplarze polskich publikacji historycznych. Najważniejszą częścią spotkania były prelekcje archiwistów, wykładowców i nauczycieli historii, w których poruszono temat działalności Towarzystwa imienia Łesi Ukrainki i Ukraińskiego Gimnazjum w Łucku, stanu i rozwoju wołyńskiego szkolnictwa w okresie międzywojennym. Natomiast 17 października w bibliotece Wschodnio-europejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki odbył się okrągły stół pt. «Realia życia politycznego i gospodarczego na Wołyniu w okresie międzywojennym». Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez organizacje społeczne «Platforma skutecznego partnerstwa» i «Instytut inicjatyw transgranicznych» oraz Katedrę Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych i Zarządzania Projektami. Swoje referaty zaprezentowali doktorzy nauk w zakresie politologii, historii i ekonomii oraz studenci studiów magisterskich. W spotkaniu uczestniczyli studenci, członkowie Klubu Polskiego w Łucku. Konsulat Generalny RP w Łucku reprezentował konsul Marek Zapór. Olga SZERSZEŃ, Anatolij OLICH Foto: Anatolij OLICH