Symbol jedności W kościele rzymskokatolickim Świętego Antoniego i Świętego Jerzego w Zbarażu odbyło się kilka ważnych wydarzeń. 14 marca para‚anie pomodlili się przed ‚gurą Archanioła Michała z góry Gargano, a 15–17 marca wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych. W czwartek, 14 marca, do kościoła Świętego Antoniego w Zbarażu przybyła gura Archanioła Michała z góry Gargano. Wieczorem w kościele została odprawiona msza święta w intencji pokoju na Ukrainie. «Dzisiaj zanosimy nasze modlitwy za wstawiennictwem Świętego Michała Archanioła. Będziemy w nich prosić o pokój dla naszego państwa, a także o to, aby chronił naszych żołnierzy, aby pomógł im jak najszybciej pokonać zło» – powiedział wikariusz para i ojciec Dawid Mokry OFM. Nabożeństwo poprowadził ojciec Radosław Chodanicki OFM, który przywiózł do Zbaraża gurę Świętego Michała Archanioła. Tego dnia katolicką świątynię odwiedzili także mieszkańcy miasta należący do innych wyznań. «Święty Michał Archanioł jest także patronem naszej prowincji Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie. Dlatego z tej okazji organizujemy małą peregrynację figury Świętego Archanioła Michała z góry Gargano we włoskim regionie Apulia» – powiedział ojciec Radosław (od łacińskiego «peregrinatio», w Kościele rzymskokatolickim oznacza uroczyste przeniesienie obrazu lub relikwii w ramach kultu religijnego – red.). Sanktuarium na górze Gargano we Włoszech to jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie, w których czczony jest Święty Michał. Jego objawienia miały tam miejsce w V wieku. Archanioł uważany jest za patrona Ukrainy, a w tradycji chrześcijańskiej jest także patronem żołnierzy i rycerzy. W Kościele rzymskokatolickim na Ukrainie rok liturgiczny 2024 został ogłoszony Rokiem Świętego Michała Archanioła. Wierni zbaraskiej para i, w tym członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego «Zbaraż», modlili się także za pośrednictwem Archaniołów Gabriela i Rafała. Liturgia zakończyła się tradycyjnym wykonaniem hymnu duchowego Ukrainy «Boże Wielki Jedyny» oraz suplikacją «Święty Boże, Święty Mocny». W dniach 15–17 marca o. Teodor Jurij Mota OFM z klasztoru Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego we wsi Gaje Szewczenkowskie k. Tarnopola na zaproszenie zbaraskiego proboszcza o. Tadeusza Fostakowskiego OFM przeprowadził rekolekcje wielkopostne. Każdy dzień rekolekcji rozpoczynał się modlitwą do Ducha Świętego. 15 marca tematem rozważań były życie i nawrócenie Świętego Franciszka, a także życie własne w rodzinie i wspólnocie, wychowywanie dzieci, cierpienia, pokusy, post, nawrócenie i sakrament pokuty. Po mszy świętej w kościele odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wierzący zatrzymywali się przy wizerunkach scen Męki Pańskiej, które w tradycji katolickiej nazywane są stacjami. Niestety, starożytna Droga Krzyżowa oraz ołtarz centralny i dwanaście bocznych uległy zniszczeniu w czasach sowieckich. Obecnie, podobnie jak organy, zostały częściowo odrestaurowane i teraz przypominają, co się dzieje z zabytkami w czasie okupacji. Podczas tego nabożeństwa para anie wspominali tragiczne wydarzenia, które miały miejsce dwa tysiące lat temu, a także te, które rozpoczęły się dwa lata temu na Ukrainie. Wspomnieli o wielu ukraińskich miastach, które stały się o arami agresora, modlili się o spokojne niebo. Wśród rozważań Drogi Krzyżowej wybrzmiały też słowa: «Wiele krajów Europy i świata nie przypuszczało, że będą musiały nieść cudzy krzyż. Otworzyli swoje serca i podali rękę. Jednym z pierwszych krajów była Polska. Niech Pan Bóg błogosławi Polsce, Polakom i całemu światu». 16 marca w Zbarażu odbył się drugi dzień rekolekcji. Msze święte odprawiali wikariusz zbaraskiej para i o. Dawid Mokry oraz o. Teodor. Para anie zastanawiali się nad postem, modlitwą i jałmużną. W swoim kazaniu rekolekcjonista mówił o bezgranicznej miłości Boga i znaczeniu pokuty, odwołując się do przykładów bohaterów przypowieści z Pisma Świętego i życia zwykłych ludzi. W niedzielę, 17 marca, o. Tadeusz i o. Teodor odprawili mszę na zakończenie rekolekcji. Tematem kazania było zmartwychwstanie Pańskie, miłość Chrystusa do każdego z nas i zbawienie ludzi. Mówiono o wolnej woli, o różnicy pomiędzy postawą sił dobra i sił zła wobec człowieka. I tradycyjnie pojawiły się opowiadania o życiu Świętego Franciszka. Po mszy o. Teodor wraz z wiernymi po raz kolejny odbył nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na zakończenie rekolekcji organistka Wiktoria Dowhal wyraziła wdzięczność o. Teodorowi w imieniu para an. Wszyscy wspólnie odśpiewali «Mnohaja lita», a ojciec podziękował za czas wspólnie spędzony na modlitwie. Tegoroczne rekolekcje w para i Świętego Antoniego i Świętego Jerzego były niezwykłe, ponieważ razem z wiernymi modlili się franciszkańscy kapłani obrządku zachodniego i wschodniego. Ta wspólna modlitwa jest symbolem jedności sił dobra w trudnych dla Ukrainy czasach. Piotr Bajdecki, Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe «Zbaraż» Fot. Piotr Bajdecki, Oksana Pryszlak, Wiktoria Dowhal