Uczestnicy projektu «Metropolitanka» otrzymali zaświadczeni ANiedawno uczestnicy projektu «Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать» zorganizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu przewodnickiego «Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet». Projekt «Metropolitanka» przewidywał bezpłatne szkolenia dla 30 osób. Przewodnicy ukraińskoi rosyjskojęzyczni poznawali trasę «Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet» poświęconą m.in. takim słynnym pracownicom stoczni, działaczkom społecznym oraz uczestniczkom sierpniowych strajków 1980 r., jak Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska oraz Ewa Ossowska. Szkolenia dla przewodników trwały latem i jesienią 2020 r. W programie znalazły się wykłady o NSZZ «Solidarność», kobietach pracujących w polskich stoczniach po II wojnie światowej, dziedzictwie kulturowym i industrialnym Stoczni Gdańskiej. Uczestnicy kursu brali udział w warsztatach przewodnickich oraz wycieczkach, w tym trasą «Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet. Trasa Pracownic», «Anna Walentynowicz – legenda Solidarności» oraz «Współczesny przemysł stoczniowy ». Spotkali się również z historykami, przewodnikami oraz projektantami statków. Odbyło się także spotkanie z koleżanką Anny Walentynowicz Urszulą Ściubeł, która pracowała w Stoczni Gdańskiej przez ćwierć wieku. Program «Metropolitanka – witamy / ласкаво просимо / добро пожаловать» został zrealizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku w partnerstwie z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Związkiem Ukraińców w Polsce – koło w Gdańsku oraz Europejskim Centrum Solidarności. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Rusłana MELNYK, uczestniczka projektu «Metropolitanka»