«Ukraińskie sianokosy – 2013» W rejonie lubieszowskim w uroczysku Bystra, gorącą letnią porą, tradycyjnie już odbyły się zawody w koszeniu bagiennych łąk «Ukraińskie sianokosy». W tym roku zostały one przeprowadzone z okazji sześciolecia utworzenia Parku Narodowego «Prypeć-Stochód». Na start stanęło dziewięć zespołów kosiarzy. Uczestników zawodów przywitali przedstawiciele władz rejonowych i Parku Narodowego oraz zdobywca nagrody zeszłorocznych zawodów Wasył Jelec. W dobry nastrój wprawiły wszystkich występy młodzieżowego zespołu Domu Kultury w Dolsku oraz Zespołu Folklorystycznego «Kosaryki». W ich wykonaniu zabrzmiały ludowe piosenki o sianie i sianokosach. Po przypomnieniu kosiarzom warunków i reguł udziału w zawodach, 18 mężczyzn z kosami w ręku zaczęło energicznie pokonywać niełatwy stumetrowy odcinek. Kibice wspierali kosiarzy stojąc na brzegu. Po zakończeniu zawodów dla dwuosobowych zespołów odbyły się zawody indywidualne. Po losowaniu kosiarze znów zaczęli rywalizację na krótszym – trochę łatwiejszym – dystansie. Na zwycięzców czekały nagrody: meble miękkie (kanapa, dwa fotele oraz komoda z lustrem), worki z cukrem i zestawy narzędzi. Tamara Uriadowa