USA: Rosja szykuje kolejne czołgi i artylerię dla separatystów – Rosja szykuje do wysłania na wschodnią Ukrainę kolejne czołgi i artylerię. Ciężki sprzęt może niedługo trafić do separatystów – twierdzi amerykański Departament Stanu. Jednocześnie Amerykanie są «zaniepokojeni» ponownym przemieszczeniem na granicę rosyjskich wojsk. Mają trwać wzmożone dyskusje nad kolejnymi, tym razem ostrzejszymi, sankcjami. Waszyngton ma pilnie obserwować obecne ruchy Rosjan i jest «zaniepokojony» rozwojem sytuacji. Rozmowy nad «sektorowymi» sankcjami wycelowanymi w konkretne działy rosyjskiej gospodarki z państwami UE miały zostać «zintensyfikowane». – To «chirurgiczne» uderzenie byłoby wymierzone w sektor finansowy, obronny i nowoczesnych technologii – powiedział anonimowy urzędnik Białego Domu w rozmowie z agencją Reutera. – Celem jest odcięcie Rosji od inwestycji i nowoczesnych technologii, bez których nie będzie w stanie się rozwijać – dodał. Według NATO i USA Rosjanie dostarczyli separatystom trzy czołgi T-64 i dwie wyrzutnie systemu Grad, które zaobserwowano na wschodzie Ukrainy. Sojusz pokazywał nawet serię zdjęć satelitarnych, które miały stanowić dowód na prawdopodobne zaangażowanie rosyjskiego wojska. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że na granicy z Ukrainą Rosjanie zgromadzili kilka tysięcy żołnierzy, którzy prowadzą manewry. Rasmussen podkreślił, że obecność tych sił negatywnie wpłynie na deeskalację kryzysu na wschodzie Ukrainy. Rosjanie odpierają, że muszą zabezpieczać swoją granicę, o którą są toczone walki po stronie ukraińskiej. Tvn24