Ukraina: misja jest możliwa? 1 marca w Wołyńskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym została otwarta dokumentalna wystawa “NATO: misja dla wolności i demokracji”. W otwarciu wystawy uczestniczyli Konsul Generalny RP w Łucku, przedstawiciele władz obwodowych i uczelni wyższych, studenci oraz dziennikarze. Wszyscy przemawiający mieli podobne zdanie o celowości i perspektywach wstąpienia Ukrainy w NATO. Zastępca głowy Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Swiatosław Krawczuk zauważył, że ekspozycja jest dobrą okazją aby poszerzyć swoją wiedzę o roli i zadaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego, co pomoże Ukrainie na drodze do integracji z europejskim kolektywnym systemem bezpieczeństwa. Kierownik Wołyńskiego Centrum Informacyjnego Euroatlantyckiej Integracji Anatolij Łuciuk zaznaczył, że rozpowszechnienie informacji o Sojuszu będzie sprzyjać obaleniu radzieckich stereotypów z czasów Zimnej Wojny. Wicerektor ds. kontaktów międzynarodowych Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki Sergij Fedoniuk powiedział o rozwoju demokracji i ekonomicznych korzyściach ze wstąpienia do NATO a także zwrócił uwagę na to, że podobne wystawy są kolejnym krokiem do stworzenia sieci informacyjnej ws. integracji europejskiej. Konsul Generalny RP w Łucku Tomasz Janik zaznaczył, że NATO – to sojusz wolnych i demokratycznych państw i dla Ukrainy, która idzie drogą demokracji, wstąpienie do NATO i Unii Europejskiej będzie takim samym uzasadnionym procesem jak i dla Polski. Podobne wystawy są potrzebne, żeby ludzie wiedzieli, na co będą głosować w referendum. Wystawa daje możliwość zapoznania się z historią utworzenia i rozwoju, programami, zadaniami i osiągnięciami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Walentyn Wakoluk