Projekty RCIN i OZwRCIN

Kolekcja

Instytut Chemii Organicznej PAN

Instytut Chemii Organicznej PAN zajmuje wysoką pozycję zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej w dziedzinie nauk chemicznych. Prowadzi badania podstawowe w zakresie szeroko pojętej chemii organicznej, która obejmuje syntezę, badania struktury, dynamikę i właściwości spektralne związków organicznych. Oprócz tego w Instytucie prowadzone są prace w dziedzinie technologii organicznej i syntezy organicznej dla celów przemysłowych ukierunkowanej przede wszystkim na syntezę leków i innych związków aktywnych biologicznie.
Główną problematyką badawczą Instytutu jest metodologia syntezy organicznej, badanie mechanizmów reakcji, oraz szeroko pojęte studia strukturalne. Instytut aktywnie współpracuje z przemysłem farmaceutycznym; opracował m.in. preparat przeciw kamicy nerkowej ‘Debelizyna’ (wytwarzany przez Herbapol Pruszków) oraz (wspólnie z TZF Polfa S.A.) dwa antybiotyki cefalosporynowe: Tarcefoksym i Tarcevis.
Instytut pozyskuje fundusze na badania. W IChO PAN realizowane jest ok. 50 grantów, w tym 3 granty SYMFONIA, 3 Granty MAESTRO Narodowego Centrum Nauki oraz trzy granty TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Instytut realizuje (lub realizował) również kilka dużych projektów finansowanych ze środków strukturalnych. Najbardziej znaczącym wśród nich był projekt POIG: „Cukry jako surowce odnawialne w syntezie produktów o wysokiej wartości dodanej” realizowany przez konsorcjum, którego liderem był Instytut Chemii Organicznej PAN. Pracownicy Instytutu publikują rocznie ponad 100 prac naukowych; wiele z nich ukazuje się w czasopismach o bardzo wysokim współczynniku wpływu (IF).
Kilku pracowników IChO zostało uhonorowanych najwyższą nagrodą naukową w Polsce: Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej a kilku innych tytułem Doktora Honoris Causa wielu uczelni krajowych i zagranicznych. Instytut Chemii Organicznej PAN znalazł się w elitarnej grupie instytucji posiadających prawo do korzystanie z logo HR Excellence in Research.
Aktualnie Instytut Chemii Organicznej (lider) organizuje interdyscyplinarną Szkołę Doktorską.
Instytut należy do kategorii A placówek badawczych według rankingu MNiSW.
Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, w części realizowanej przez IChO PAN zawiera dostęp internetowy do tekstów prac doktorskich, artykułów naukowych, danych badawczych pracowników Instytutu. Efektem powstania bazy oprócz rozszerzenia warsztatu badawczego naukowców są działania związane z popularyzacją i archiwizacją dokumentów. Baza jest tworzona w oparciu o przepisy Prawa autorskiego.
Publikacje prezentowane w bazie są w językach polskim lub angielskim w formacie PDF.

Kolekcje

podrzędne

Kolekcji (2)

Obiekty Ostatnio dodane

Obiekty Ostatnio najczęściej oglądane

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji