Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

Święto Vachchada Dada pasterzy kachchi rabari (Dokument ikonograficzny)
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: Święto Vachchada Dada pasterzy kachchi rabari (Dokument ikonograficzny)

Twórca:

Demski, Dagnosław

Data wydania/powstania:

[1992]

Typ zasobu:

Obraz

Miejsce wydania:

Bhujodi ; Kutch District ; Gudżarat

Opis:

Fotografia (skan ze slajdu). Zdjęcie przedstawia wybieranie kozła na ofiarę dla bóstwa męskiego Vachchada dada. Siedzący starszy mężczyzna w czerwonym turbanie to medium (bhopa) odpowiedzialny za rytuał. Obserwuje on kozła, którego stawiają przed nim i szuka znaków, za pomocą których może stwierdzić, że zwierzę zostało wybrane przez boga. Pozostali mężczyźni przyprowadzają kolejne kozły. Zdjęcie zrobione zostało podczas święta Vachchada Dada, które w Bhujodi odbywa się nocą. Uczestnicy zbierają się wokół kapliczki leżącej na peryferiach wsi - mężczyźni siedzą na płycie kapliczki, śpiewają i grają na bębnach, wpadając w trans tańczą, a kobiety siedzą na ziemi dookoła. Rytuał trwa całą noc - od zmierzchu do świtu. Ceremonia odbywa się w miesiącu (Maghser Sud, pierwszy poniedziałek)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

image/jpeg

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:43460

Źródło:

cz.1, pudełko 8, 0001

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji