Obiekt

[Rodzina wielopokoleniowa] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Rodzina wielopokoleniowa] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1914]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia starszą kobietę siedzącą na krześle, po jej prawej stronie stoi około pięcioletni chłopiec, po lewej sześcioletnia dziewczynka (matka właścicielki zdjęcia). Za nią stoi młoda kobieta z kilkuletnim chłopczykiem siedzącym obok, po prawe stoi starszy mężczyzna. Przed nim zaś około trzyletnia blondwłosa dziewczynka. Wszyscy ubrani są odświętnie. Starsza kobieta ma chustę na włosach, kraciastą bluzkę, korale na szyi i długą spódnicę, młodsza kobieta ma suknię z koronkowym kołnierzem. Dziewczynki również mają sukienki z koronkowymi kołnierzami. Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono rodzinę jej matki, która jest obecna na fotografii i miała wtedy 6 lat. Stojąca kobieta to babcia właścicielki zdjęcia, a siedząca to prababka. Dwóch chłopców to bracia matki. Starszy z nich zginął w Oświęcimiu mając trzydzieści kilka lat. Pracował w urzędzie miejskim i należał do AK. Mężczyzna na zdjęciu to ojciec chrzestny mamy stojący ze swoja córeczką. Zdjęcie zostało wykonane za ostatnie grosze, aby przesłać dziadkowi, który był w tym czasie w niewoli. Dziadek w listach kazał się dużo modlić do Matki Bożej z prośbą o pomoc w wychowaniu dzieci i szczęśliwy powrót do domu. W listach prosił też o zdjęcie rodziny. Babcia w tym celu pożyczyła pieniądze od starszego mężczyzny, widocznego na zdjęciu, który zapytał się, czy może się dołączyć do zdjęcia. Dziadek po otrzymaniu zdjęcia prawdopodobnie zemdlał, a potem nigdy się z nim nie rozstawał. Po szczęśliwym powrocie dziadka zdjęcie to umieszczono na ścianie koło przedstawienia Matki Boskiej. ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:16997

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 187-1

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty