Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Żniwiarze] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Żniwiarze] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1942]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia trzech mężczyzn, dwie kobiety, młodą dziewczynę, dwie kilkuletnie dziewczynki oraz kozę stojących w polu. Mężczyźni trzymają w dłoniach narzędzia rolnicze - kosę i narzędzia do zagarniania zżętego zboża. Kobiety ubrane w fartuchy robocze, na głowach mają zawiązane chustki. Mężczyźni w roboczych strojach i nakryciach głowy. Na pierwszym planie stoi koza. W tle łany zboża. Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono żniwa odbywające się w sierpniu 1942 roku na polu Niemca we wsi Dziekanowice, do której dziadkowie ofiarodawczyni wraz z córkami zostali przesiedleni ze wsi Łubowo, ich gospodarstwo zajęli Niemcy. Widoczna na zdjęciu koza była jedyną żywicielką rodziny babci właścicielki zdjęcia w czasie okupacji, szczególnie pomogła w wyżywieniu córek babci i dziadka - jedna z nich to jej matka Krystyna ; sierpień 1942 r., Dziekanowice ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:17176

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 188-6

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty