Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.

Tytuł: [Kosiarze na łące] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Orkisz, Lucjan]

Data wydania/powstania:

[1925]

Typ zasobu:

Fotografia

Opis:

Fotografia przedstawia czterech mężczyzn z kosami koszących górska łąkę. W tle widać gęsty las. Mężczyźni ubrani są w jasne koszule, ciemne spodnie i kapelusze (z wyjątkiem jednego). Według właścicielki zdjęcia zostało ono wykonane w roku 1925 na stoku Łysiny w Beskidzie Zachodnim, we wsi Węglówka. Na Łysinie znajdowała się stacja obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie młod astronom Lucjan Orkisz dokonał odkrycia pierwszej polskiej komety. Zdjęcie to wykonał 25-letni wówczas astronom - asystent na UJ. Na pierwszym planie zdjęcia znajduje się woźny stacji Władysław (...) zwany przez górali „astronogą” ; 1925 r., Węglówka, gm. Wiśniowa (Beskidy Zachodnie) ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:31454

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 207-1

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego