Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Młoda para i goście weselni] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Młoda para i goście weselni] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1938]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia kilkudziesięcioosobową grupę gości weselnych oraz młodą parę pozujących do fotografii na tle dużego domu z witającym młodą parę napisem nad drzwiami. W pierwszym rzędzie pośrodku siedzi kobieta w białej sukni i welonie z bukietem kwiatów w dłoni oraz mężczyzna w garniturze z kokardą wpiętą w klapę. Wśród gości znajduje się kilkoro dzieci. Najmłodsze, około dwuletnie siedzi na kolanach kobiety po lewej stronie zdjęcia. Kolejna czwórka siedzi na kocu przed parą młodą. Po prawej stronie zdjęcia widać muzykantów z akordeonem i skrzypcami ; Wesele odbyło się we wsi Chwarzenko, gmina Stare Kiszewa, woj. gdańskie. Parą młodą byli Barbara i Józef Gapiewscy. Wśród gości pojawiają się osoby o nazwiskach: Gapiewscy, Leszkowscy, Richertowie, Brylowscy, Kłódkowscy. Spośród osób obecnych na tej fotografii nie żyje 28 osób, a większość z nich zginęła podczas okupacji ; Według relacji właściciela zdjęcia zostało ono wykonane we wtorek 5 lipca 1938 roku (kaszubski zwyczaj nakazywał, by ślub brano w środku tygodnia). Zostało wykonane przez jego stryja, który był fotografem w Kościerzynie woj. gdańskie ; 5 lipiec 1938 roku, wieś Chwarzenko, gmina Stara Kiszewa, woj. gdańskie ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:48207

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 241-1

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty