Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Małżeństwo przed domem] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Małżeństwo przed domem] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Kulpa, Franciszek]

Data wydania/powstania:

[1927]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Zdjęcie przedstawia starszą parę siedzącą na ławce przed domem. Kobieta ma zarzuconą na włosy i ramiona dużą białą chustę a mężczyzna ubrany jest w białą koszulę, jasną marynarkę i ciemniejsze spodnie. Obydwoje wyglądają na bardzo spracowanych. Zdjęcie przedstawia babcię darczyni Annę Małek z d. Dybko i jej męża Sebastiana Małek przy ich domu. Byli to rolnicy ze wsi Bieliny w powiecie Rudnik nad Sanem. Babcia była wątła i delikatna mimo to dużo pracowała w domu i obejściu. Dziadek ciężko pracował w polu aby wykarmić dużą rodzinę. Dziadkowie mieli sześcioro dzieci: Julcię, Jagusię, Kasię, Marysię, Jasia i Stefcię, która umarła w czasie 1-ej wojny światowej na ospę. Wychowywali też kilko pasierbów, czyli dzieci z pierwszego małżeństwa dziadka. Dziadek zmarł w 1930 roku w listopadzie, a babcia 1 kwietnia 1950 r. ; Zdjęcie wykonano latem 1927 r. z okazji spotkania rodzinnego. Zrobił je ojciec właścicielki zdjęcia Franciszek Kulpa, który był organistą we wsi Białobrzegi k. Łańcuta ; lato 1927 rok, wieś Bieliny powiat Rudnik nad Sanem ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52540

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 250-5

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

Obiekty Podobne

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji