Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.

Tytuł: [Wiejskie wesele] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Kulpa, Franciszek]

Data wydania/powstania:

[1928]

Typ zasobu:

Fotografia

Opis:

Fotografia przedstawia kilkadziesiąt osób w różnym wieku w odświętnej odzieży pozujących na podwórzu na tle budynku krytego strzechą. Na pierwszym planie widać muzykantów ze swoimi instrumentami: są to skrzypce, flet, cymbały i wiolonczela. Część kobiet ubrana jest w stroje ludowe regionu przeworskiego. Starsze kobiety mają chustki na głowie, zawiązane pod brodą. Mężczyźni ubrani są w białe koszule i ciemne marynarki. Pomimo tego, że według opisu właścicielki zdjęcia jest to fotografia ślubna trudno stwierdzić, która z uwiecznionych kobiet to panna młoda, gdyż żadna z nich nie ma na sobie zwyczajowej białej sukni i welonu. ; Według relacji właścicielki zdjęcia przedstawia ono uczestników wesela oraz kapelę wiejską. Było to wesele jej ciotki Józki, która pozuje bez welonu („wianka”), gdyż była wówczas w ciąży. Fotografię wykonał ojciec właścicielki zdjęcia Franciszek (...) ; Na odwrocie zdjęcia widnieje inskrypcja w formie zapisu na karcie pocztowej: [w miejscu adresu:] Wielmożny Pan Jan (...), Bieliny, p. Rudnik n/Sanem. [w części tekstowej:] Mój kochany bracie! List otrzymałam, ale nie sama i to właśnie źle. Te 50 kawałków zatruwają mi życie i są kością niezgody. Napisał jakiś list pewnie do Was, ale nie wiem co bo wszystko na złość. Jakoś ścierpię. Jak chcesz to mu odpisz i za moje krzywdy podziękuj, ale tak aby ten list wysłał niej wcześniej w niedzielę, kiedy po mnie przyjedziesz. Przyjedź 3 go w niedzielę po południu. Pozdrawiam i całuję cię - Julia. ; lato 1928 rok, wieś Gniewczyna k. Przeworska. ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52547

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 250-13, 250-13a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2015-04-13

Data dodania obiektu:

2015-03-18

Liczba wyświetleń treści obiektu:

10

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://rcin.org.pl/publication/62930

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH