Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.

Tytuł: [Pamiątka służby wojskowej] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1916]

Typ zasobu:

Fotografia

Opis:

Fotografia przedstawia młodego mężczyznę w mundurze armii carskiej - ciemnych, zwężających się ku dołowi spodniach, wysokich butach i bluzie z pagonami i kieszeniami, ściągniętej skórzanym paskiem w pasie z czapką wojskową na głowie. Zdjęcie wykonano w studiu fotograficznym, we wnętrzu stylizowanym i wyposażonym w makietę przedstawiającą różne symbole militarne: ordery, malunki przedstawiające broń białą, pociski armatnie itp. Po lewej stronie stoi stolik przykryty koronkowym obrusem, na którym stoi doniczka kwitnących kwiatów. Na ścianie za stolikiem widać ścianę obwieszoną tabliczkami z napisami w j. rosyjskim: na jednej: „V pamat’ moej voennoj služby” [pamiątka mojej służby na wojnie] na drugiej: „Lejb-Gwardij grenaderskago polka 3j roty” [3 sotnia dywizji grenadierów lejb-gwardii]. Obok wisi tabliczka z namalowanym krzyżem (nie musi to być medal ale np. znak pułkowy, tzw. żeton). Oparta o stolik tabliczka nosi napis: : Spâto 1916 goda [… 1916 roku]. U dołu zdjęcia widnieje ozdobny nadruk: Cabinet - Portrait ; Na odwrocie zdjęcia znajduje się inskrypcja w języku rosyjskim: Fotografic V. N. Ânkovskago, 1-â Petrograda, […]Bolšaâ Dvorânokaâ, 12. […] selo, sloboda Fabri…[…], Josif’ Lavnika, […] Ânovice ; Według właścicielki zdjęcia przedstawia ona jej dziadka Józefa (...) ur. w 1895 w Janowicach, gm. Mełgiew, woj. Lublin, wcielonego przymusowo do armii carskiej. Z Rosji wrócił dopiero w 1920 r. ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52781

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 268-1, 268-1a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2015-03-23

Data dodania obiektu:

2015-03-23

Liczba wyświetleń treści obiektu:

10

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://rcin.org.pl/publication/64134

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH