RCIN and OZwRCIN projects

Object

[Portret kobiety i mężczyzny] [Dokument ikonograficzny]
This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.

Title: [Portret kobiety i mężczyzny] [Dokument ikonograficzny]

Date issued/created:

[ok. 1894]

Resource type:

Obraz

Description:

Fotografia przedstawia ładną młodą kobietę z fryzurą z przedziałkiem pośrodku oraz młodego wąsatego mężczyznę o pociągłych rysach twarzy. Kobieta ma na sobie wzorzystą bluzkę z ozdobną stójką i ciemny żakiet z bufiastymi rękawami, na szyi widać medalion na łańcuszku. Mężczyzna ubrany jest w białą koszulę z muszką oraz jasny garnitur.Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono jej rodziców Jana Palucha i mamę Weronikę z domu Kubasik prawdopodobnie w rok po ślubie ; Dalszy opis zdjęcia według relacji właścicielki zdjęcia: „Ojciec był organistą. Jako młody 19 letni chłopiec, po przyuczeniu się u swego starszego brata również organisty muzyki poszedł na kurs organistowski do Poznania, gdzie u dyr. muzyki i organisty Archikatedralnego Bolesława Dębińskiego ukończył w marcu 1890 roku kurs organistowski z wynikiem dobrym. W 4-rech latach zmienia 2 posady. Wreszcie dostał posadę w naszej wiosce po śmierci ks. Proboszcza Sobiesińskiego (przepraszam pomyliłam się) w Wylatowie był w 1894 r. Ks. Czerwiński, który poszedł na inną posadę, a w roku 1895 został proboszczem Ks. Aleksander Sobiesiński, który też długo nie był, umarł w lutym 1910 roku. 1 marca 1910 mamy nowego młodego ks. Władysława Jagodzińskiego, który był przedtem kapelanem u ks. Biskupa Kloskego w Gnieźnie. [Wilhelm Kloske (1852-1925) został biskupem pomocniczym gnieźnieńskim w l. 1911-1925 ale że między poprzednim biskupem: Antonim Andrzejewiczem jest czteroletnia luka na tym stanowisku, ks. Kloske być może pełnił funkce biskupa.] Ks. Jagodziński był w naszej parafii 51 lat, tak długo i nasz ojciec z nim pracował. Nastał czas okupacyjny, nastały trudne czasy, dużo byłoby do pisania […], lecz dopiero może kiedyś się uzewnętrzni jak dalej się życie pchało [...] ; ok. 1894 rok, Wylatowo ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Type of object:

Obiekt etnograficzny

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

oai:rcin.org.pl:52894

Source:

IAiE PAN, nr inw. 285-4, 285-4a

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information