Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Poświęcenie figury Matki Boskiej] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Poświęcenie figury Matki Boskiej] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Kowalenko, T.]

Data wydania/powstania:

[1926]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia bardzo dużą grupę osób zgromadzonych na placu obok i za figurą Matki Boskiej stojącej na wysokim postumencie. Wszyscy zgromadzeni są odświętnie ubrani. Tuż przy pomniku stoi ksiądz w białej komży obok stolika nakrytego białym obrusem, być może pełniącego rolę ołtarza do mszy, bowiem widać na nim m. in. krucyfiks. Na postumencie widnieje napis: „Bogu na chwałę ; Maryi na cześć ; polscy osadnicy ; z Wasilewka ; 1926” ; Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono poświęcenie figury M. Boskiej w Wasielewku należącym do parafii Wylatowa, oddalonego od niej o 3 km ; Na odwrocie zdjęcia znajduje się inskrypcja: Poświęcenie figury M. Boskiej w Wasielewku, 1947 rok [błąd – zarówno data na postumencie jak i styl ubrań ludzi wskazują na dużo wcześniejszą datę], parafia Wylatowa ; Z boku znajduje się pieczęć zakładu fotograficznego: Zakład fotograficzny ; T. KOWALENKO ; Mogilno, Plac Wolności No 1. ; 1926 rok, Wasielewko ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52919

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 285-31, 285-31a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji