Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Two little girls] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[przed 1918]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia dwie dziewczynki trzymające się za ręce. Wyższa z dziewczynek - jasnowłosa ubrana jest w białą sukienkę z okrągłym kołnierzem, czarny gorsecik i ciemny fartuszek z falbaną. Na szyi ma kilka sznurów korali. Niższa z dziewczynek – ciemnowłosa ubrana jest w sukienkę z cienkiej ciemnej wełny ze spódnicą w fałdy i z białym kołnierzem związanym ciemną kokardą. Na głowie nosi fantazyjny beret. Obie dziewczynki mają na nogach pończochy w paski i wysokie sznurowane buciki. Ich ubiór jest stylizowany na strój ludowy. Za nimi w tle widać drewniany płot ; Z relacji dołączonej przez właścicielkę zdjęcia: […] dziwne że dzieci w zaborze pruskim mogły być tak narodowo ubrane ; Na odwrocie zdjęcia / karty pocztowej znajduje się inskrypcja: Dzieci (...) sprzed pierwszej wojny światowej. Kolega mego św. p. Ojca Jana ; Na części tekstowej karty częściowo odczytane: „Pozdrowienie wysyła familia (...)” a w adresowej: „Szanowny Pan ; Jan (...) ; in Wilatowen ; Kr. [Kreis = powiat] (nieodczytane). Po prawej stronie karty u góry widnieje znaczek z napisem: Deutsches Reich [= Rzesza Niemiecka] ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52942

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 285-44, 285-44a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty