RCIN and OZwRCIN projects

Object

[Rodzina chłopska] [Dokument ikonograficzny]
This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.

Title: [Rodzina chłopska] [Dokument ikonograficzny]

Creator:

[Kobus, Ignacy]

Date issued/created:

[1906]

Resource type:

Obraz

Description:

Fotografia przedstawia liczną rodzinę chłopską pozującą do zdjęcia na tle drewnianej chałupy. Pośrodku siedzi nestorka rodu w białej bluzce i chustce na głowie, obok niej po jej lewej stronie młoda kobieta z dzieckiem na kolanach a po jej prawej stronie kobieta w ciąży i kobieta z kilkuletnią dziewczynką między nimi. Za nimi stoją od lewej: nastoletni chłopiec, mężczyzna w kurtce z szamerunkiem [braiding] kobieta z koralami, mężczyzna w marynarce z kamizelką oraz dwie kobiety w bluzkach i długich spódnicach. Przed pozującymi w pierwszym rzędzie widać czworo kilkuletnich dzieci ; Według relacji właściciela zdjęcia przedstawia ono rodzinę Antoniego (...) (brata Ignacego) oraz żonę i córkę Ignacego (...) ( w przednim rzędzie od lewej). Pierwszy od lewej w trzecim rządzie jest syn Antoniego - Bronisław, następny Jan Kobus z żoną Marianną (ciężarna, w rzędzie przed nim), trzecia od lewej żona Antoniego- Józefa, czwarty od lewej zięć Szymon (...) i jego żona Marianna. Czworo z widocznych na zdjęciu dzieci to ich córki Stanisława, Aniela, Waleria (w chwili wysyłania zdjęcia (1983) miała 81 lat) i syn Julian. Zdjęcie zostało wykonane przez Ignacego (...) ; Bardzo ciekawa jest historia rodziny, opisana przez właściciela zdjęcia: ; Ignacy (...) z bratem Antonim mieszkali we wsi Kociołki koło Kozienic. Rodzina była na wskroś patriotyczna. Opierając się uciskowi carskiemu działali zarówno społecznie jak i w spiskach przeciwko caratowi. Po przekazaniu prasie relacji o prześladowaniach Polaków byli więzieni i szykanowani przez władze. Na skutek prześladowań syn Ignacego Julian musiał emigrować do St. Zjednoczonych AP a jego brat Antoni został zmuszony do opuszczenia swojej wsi. Osiedlił się z rodziną we wsi Gustawów, gm. Chotcza, woj. radomskie (obecnie: mazowieckie), gdzie zmarł. Natomiast Ignacego (...) z rodziną władze carskie wywiozły do ciężkich robót na Sybir w 1907. Już do Polski nie wrócili ale w 1946 rodzina dostała od Ignacego list z Moskwy. Zawiadamiał ich, że mieszka w domu zasłużonych [niezidentyfikowane] i że chciałby ich odwiedzić, mimo iż ma 109 lat! W planach przeszkodziła mu choroba i rychła śmierć ; 1906 rok, wieś Kociołki ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Type of object:

Obiekt etnograficzny

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

oai:rcin.org.pl:53032

Source:

IAiE PAN, nr inw. 295-1

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information