Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Zdjęcie weselne] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1930]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Zdjęcie jest bardzo zniszczone: wygląda jakby było porwane na strzępy i sklejone. Z widocznych fragmentów widać że przedstawia młodą parę i gości weselnych. Rozpoznać można muzykantów z instrumentami siedzącymi w pierwszym rzędzie ze swoimi instrumentami i młodą parę siedzącą pośrodku drugiego rzędu. Grupa weselników liczy kilkadziesiąt osób w różnym wieku oraz kilkoro dzieci. Wszyscy są odświętnie ubrani ; Według relacji właścicielki zdjęcia zostało ono wykonane na tle stodoły i przedstawia wesele jej dziadków Pelagii i Jana (...): „Było to wiosną 1930 roku we wsi Piekarzew k. Pleszewa. Babcia miała wtedy 22 lata, a dziadek był 11 lat starszy od niej. Dziadek mieszkał wtedy we Francji, gdzie dostał się w czasie I wojny światowej. Został wcielony do wojska niemieckiego i podczas działań wojennych dostał się we Francji do niewoli. W marcu 1919 roku wstąpił do Armii Gen. Hallera (o czym dowiedziałam się z zachowanej jeszcze [jego] książeczki wojskowej). We Francji już pozostał i pracował w kopalni. Przyjechał do Polski, do rodziców na dwa tygodnie i ojciec jego (a mój pradziadek) „namówił” mu pannę. Babcia była najmłodsza z dziesięciorga dzieci pradziadków. Po zmówinach [zaręczynach] dziadek wyjechał. Następny urlop to wesele, po którym również wyjechał. Babcia, po załatwieniu formalności wybrała się sama w daleką podróż do Francji. Do Polski wrócili oboje po wojnie [drugiej wojnie światowej]. Kilka razy zmieniali miejsce zamieszkania. Dziadek zmarł w 1953 roku, a babcia w 1978” ; wiosna 1930 rok, wieś Piekarzew k. Pleszowa, gm. Pleszew ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:53117

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 314-1

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty