Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy z określonej puli adresów ip.

Tytuł: [Para ludzi] [Dokument ikonograficzny]

Typ zasobu:

Fotografia

Opis:

Zdjęcie przedstawia portret pary ludzi. Oboje ubrani są w stroje ziemiańskie z lat 18-19tych XX wieku: kobieta ma długą do kostek spódnicę, jasną bluzkę ze stójką, ozdobny fartuch i jasne wdzianko, mężczyzna jest w garniturze, białej koszuli ze stojącym kołnierzem i ozdobną kamizelką ; Ponieważ zdjęcie pochodzi z pliku zdjęć obrazującego dożynki w Grębowie w 1943 r., gdzie właściciel tego pliku odbywał praktyki rolnicze możliwe, iż przedstawia on właścicieli majątku Grębów: Seweryna (...) (1888-1974) i jego żonę Teresę Franciszkę z d. Ponińską (1889-1975). W czasie wojny (a więc w czasie przebywania tam właściciela zdjęcia, choć samo zdjęcie zapewne jest wcześniejsze) para dała schronienie wielu ludziom w tym ukrywającym się przed okupantem o czy darczyńca zresztą w komentarzu do zdjęć wspomina: byli wśród nich profesorowie Uniwersytetu Poznańskiego, gen. Tadeusz Bór - Komorowski czy prof. Stanisław Bąk. Seweryn Dolański na własny koszt utrzymywał w pałacu liczne grono nauczycieli, księży a także 30 dziewczynek - sierot z sierocińca w Warszawie z dwiema opiekunkami ; 23 października 1944 (...) zostali zmuszeni do opuszczenia swego domu do którego już nigdy nie wrócili. Zostali oboje pochowani w neogotyckiej kaplicy rodowej w Grębowie, ostatnio odnowionej przez Gminę Grębów ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52612

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 10-23

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2015-03-18

Data dodania obiektu:

2015-03-18

Liczba wyświetleń treści obiektu:

6

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://rcin.org.pl/publication/71357

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH