Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Sąsiedzi] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Sąsiedzi] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Kulpa, Franciszek]

Data wydania/powstania:

[1929]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia pięć kobiet w różnym wieku, mężczyznę i sześcioro dzieci, w tym niemowlę. Grupa pozuje na podwórzu wiejskim przed chałupą krytą strzechą. Dorośli mają w dłoniach narzędziami rolnicze lubi różnymi sprzęty domowe ; Według relacji właścicielki zdjęcia przedstawia podwórze u znanej i lubianej gospodyni p. (...) (na zdjęciu pośrodku - obiera kartofle). Obok niej w kaszkiecie stoi jej córka Kasia - wiejska krawcowa a z sitem w dłoniach druga córka Zośka. Po lewej stronie zdjęcia stoi sąsiad (...) z łopatą w rękach a jego żona z najmłodszą córeczką Zosią na ręce stoi obok Zośki. Stojąca obok niej kobieta w białej chustce na głowie to sąsiadka (...). Przed nimi stoi grupka dzieci. Jeden z chłopców opiera się na drewnianej hulajnodze. Wszystkie osoby są bardzo biednie ubrane, dzieci są bosonogie ; Cztery spośród widocznych na zdjęciu osób dorosłych już nie żyje (1983). Młoda dziewczyna z sitem w ręce wyjechała na roboty do Francji i do kraju już nie wróciła. Dzieci żyją wszystkie oprócz małego blondynka na samym przedzie, który utopił się w Wisłoku w czasie okupacji niemieckiej ; Zdjęcie wykonał ojciec właścicielki zdjęcia , nieżyjący już Franciszek Kulpa, który był organistą we wsi Białobrzegi ; lato 1929 rok, wieś Białobrzegi k/Łańcuta (rzeszowskie) ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52537

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 250-2

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji