Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Portret kobiety i mężczyzny] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Portret kobiety i mężczyzny] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[ok. 1894]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia ładną młodą kobietę z fryzurą z przedziałkiem pośrodku oraz młodego wąsatego mężczyznę o pociągłych rysach twarzy. Kobieta ma na sobie wzorzystą bluzkę z ozdobną stójką i ciemny żakiet z bufiastymi rękawami, na szyi widać medalion na łańcuszku. Mężczyzna ubrany jest w białą koszulę z muszką oraz jasny garnitur.Według właścicielki zdjęcia przedstawia ono jej rodziców Jana Palucha i mamę Weronikę z domu Kubasik prawdopodobnie w rok po ślubie ; Dalszy opis zdjęcia według relacji właścicielki zdjęcia: „Ojciec był organistą. Jako młody 19 letni chłopiec, po przyuczeniu się u swego starszego brata również organisty muzyki poszedł na kurs organistowski do Poznania, gdzie u dyr. muzyki i organisty Archikatedralnego Bolesława Dębińskiego ukończył w marcu 1890 roku kurs organistowski z wynikiem dobrym. W 4-rech latach zmienia 2 posady. Wreszcie dostał posadę w naszej wiosce po śmierci ks. Proboszcza Sobiesińskiego (przepraszam pomyliłam się) w Wylatowie był w 1894 r. Ks. Czerwiński, który poszedł na inną posadę, a w roku 1895 został proboszczem Ks. Aleksander Sobiesiński, który też długo nie był, umarł w lutym 1910 roku. 1 marca 1910 mamy nowego młodego ks. Władysława Jagodzińskiego, który był przedtem kapelanem u ks. Biskupa Kloskego w Gnieźnie. [Wilhelm Kloske (1852-1925) został biskupem pomocniczym gnieźnieńskim w l. 1911-1925 ale że między poprzednim biskupem: Antonim Andrzejewiczem jest czteroletnia luka na tym stanowisku, ks. Kloske być może pełnił funkce biskupa.] Ks. Jagodziński był w naszej parafii 51 lat, tak długo i nasz ojciec z nim pracował. Nastał czas okupacyjny, nastały trudne czasy, dużo byłoby do pisania […], lecz dopiero może kiedyś się uzewnętrzni jak dalej się życie pchało [...] ; ok. 1894 rok, Wylatowo ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:52894

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 285-4, 285-4a

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji