Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Rodzina chłopska] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Rodzina chłopska] [Dokument ikonograficzny]

Twórca:

[Kobus, Ignacy]

Data wydania/powstania:

[1906]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia liczną rodzinę chłopską pozującą do zdjęcia na tle drewnianej chałupy. Pośrodku siedzi nestorka rodu w białej bluzce i chustce na głowie, obok niej po jej lewej stronie młoda kobieta z dzieckiem na kolanach a po jej prawej stronie kobieta w ciąży i kobieta z kilkuletnią dziewczynką między nimi. Za nimi stoją od lewej: nastoletni chłopiec, mężczyzna w kurtce z szamerunkiem [braiding] kobieta z koralami, mężczyzna w marynarce z kamizelką oraz dwie kobiety w bluzkach i długich spódnicach. Przed pozującymi w pierwszym rzędzie widać czworo kilkuletnich dzieci ; Według relacji właściciela zdjęcia przedstawia ono rodzinę Antoniego (...) (brata Ignacego) oraz żonę i córkę Ignacego (...) ( w przednim rzędzie od lewej). Pierwszy od lewej w trzecim rządzie jest syn Antoniego - Bronisław, następny Jan Kobus z żoną Marianną (ciężarna, w rzędzie przed nim), trzecia od lewej żona Antoniego- Józefa, czwarty od lewej zięć Szymon (...) i jego żona Marianna. Czworo z widocznych na zdjęciu dzieci to ich córki Stanisława, Aniela, Waleria (w chwili wysyłania zdjęcia (1983) miała 81 lat) i syn Julian. Zdjęcie zostało wykonane przez Ignacego (...) ; Bardzo ciekawa jest historia rodziny, opisana przez właściciela zdjęcia: ; Ignacy (...) z bratem Antonim mieszkali we wsi Kociołki koło Kozienic. Rodzina była na wskroś patriotyczna. Opierając się uciskowi carskiemu działali zarówno społecznie jak i w spiskach przeciwko caratowi. Po przekazaniu prasie relacji o prześladowaniach Polaków byli więzieni i szykanowani przez władze. Na skutek prześladowań syn Ignacego Julian musiał emigrować do St. Zjednoczonych AP a jego brat Antoni został zmuszony do opuszczenia swojej wsi. Osiedlił się z rodziną we wsi Gustawów, gm. Chotcza, woj. radomskie (obecnie: mazowieckie), gdzie zmarł. Natomiast Ignacego (...) z rodziną władze carskie wywiozły do ciężkich robót na Sybir w 1907. Już do Polski nie wrócili ale w 1946 rodzina dostała od Ignacego list z Moskwy. Zawiadamiał ich, że mieszka w domu zasłużonych [niezidentyfikowane] i że chciałby ich odwiedzić, mimo iż ma 109 lat! W planach przeszkodziła mu choroba i rychła śmierć ; 1906 rok, wieś Kociołki ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:53032

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 295-1

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji