Projekty RCIN i OZwRCIN

Obiekt

[Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnej] [Dokument ikonograficzny]
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy na terminalach komputerowych w instytucji, która ją udostępnia.

Tytuł: [Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnej] [Dokument ikonograficzny]

Data wydania/powstania:

[1914]

Typ zasobu:

Obraz

Opis:

Fotografia przedstawia liczna grupę mężczyzn w białych mundurach strażackich i wysokich czapkach z krótkim daszkiem. Wśród nich znajduje się również kilku cywilów. W pierwszym rzędzie, pośrodku, siedzi mężczyzna w garniturze z opaska biało-czerwoną na lewej ręce. W ostatnim rzędzie grupa młodych chłopaków. Fotografię wykonano na tle murowanej kapliczki, którą zasłaniają strażacy i widać tylko szczyt z wnęką na figurę świętą. Za kapliczką duży murowany budynek. Według właściciela zdjęcia przedstawia ono O.S.P. w Leśnej koło Żywca woj. Bielsko-Biała i zostało wykonane z okazji jego założenia w 1914 roku. Fotografię wykonano na tle prywatnego domostwa, które stoi do dziś i przydrożnej kapliczki, która została zburzona przez Niemców w 1941 roku. Jak podaje właściciel zdjęcia jest to polska straż, która charakteryzowała się białym ubiorem: białe bluzy, kołnierze wysokie, czapki z krótkim daszkiem, spodnie czarne, buty wysokie typu oficerki. Zdjęcie zostało wykonane przed procesją do kościoła. W 1916 roku wybuchła wojna i strażacy poszli walczyć, połowa z nich nie wróciła. W środku pierwszego rzędu siedzi kierownik szkoły - cywil z opaską biało-czerwoną na ręce. Właściciel zdjęcia w momencie dokonywania tego opisu miał 55 lat i również służył w ochotniczej straży pożarnej, podobnie jak jego dwóch synów ; 1914 r., Leśna k. Żywca, woj. bielskie ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Typ obiektu:

Obiekt etnograficzny

Szczegółowy typ zasobu:

Fotografia

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:rcin.org.pl:16970

Źródło:

IAiE PAN, nr inw. 185-2

Prawa:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Zasady wykorzystania:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitalizacja:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Lokalizacja oryginału:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Dofinansowane ze środków:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dostęp:

Zamknięty

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji