RCIN and OZwRCIN projects

Object

[Kobiecy zaprzęg przy wózku] [Dokument ikonograficzny]
This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.
This publication is protected by copyright. Access to its digital version is possible on computer terminals in the institution that shares it.

Title: [Kobiecy zaprzęg przy wózku] [Dokument ikonograficzny]

Creator:

[Bogdanowicz, Mikołaj]

Date issued/created:

[ok. 1914-1918]

Resource type:

Obraz

Description:

Fotografia przedstawia kobiety zaprzężone do wózka, załadowanego sianem. Kobiety ubrane są podobnie: w grube, długie płaszcze typu kufajka, przewiązane paskiem, na głowach mają wełniane chusty, a na nogach nieforemne wysokie buty, prawdopodobnie walonki. Po lewej stronie zdjęcia widać kobietę, wspartą na łopacie. Według relacji właściciela zdjęcia, zaprzęgi tego typu wynikały z braku zwierząt pociągowych ; Według właściciela zdjęcia jego autorem był jego ojciec, inżynier budowy dróg i mostów (specjalizacja w dawnej C.K. Austrii), Mikołaj Bogdanowicz. W okresie pierwszej wojny światowej, jako mieszkaniec Galicji, był powołany do armii austriackiej. W armii tej był dowódcą trzech kampanii saperów, z których jedna była kampanią żydowską. Terenem jego działania był Wołyń i częściowo Podole, gdzie w czasie wielomiesięcznego „zatrzymania” się frontu budował rowy strzeleckie, drogi, mosty itp. ; okres I wojny światowej, Podole, obecnie Ukraina ; Zdjęcie przesłane na konkurs "Fotografia polskiej wsi" do 1948 roku, organizowany w 1983 r. przez kwartalnik "Fotografia" i tygodnik "Nowa Wieś". Odbitka zdjęcia przechowywana w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej)

Type of object:

Obiekt etnograficzny

Detailed Resource Type:

Fotografia

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

oai:rcin.org.pl:45500

Source:

IAiE PAN, nr inw. 233A-83

Rights:

Prawa zastrzeżone - dostęp ograniczony

Terms of use:

Zasób chroniony prawem autorskim. Korzystanie dozwolone wyłącznie na terminalach Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w zakresie określonym przez przepisy o dozwolonym użytku.

Digitizing institution:

Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk

Original in:

Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Projects co-financed by:

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2010-2014, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B + R ; Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Access:

Zamknięty

Objects Similar

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information